Стартираме пилотния проект за дистанционен мониторинг за качеството на атмосферния въздух, заедно със Софийския университет. С тази система всъщност надграждаме системите за мониторинг на качеството на въздуха, които вече имаме. А това ще ни помогне, от една страна, да бъдат информирани хората още по-добре, а, от друга страна, за правилни управленски решения. Това заяви пред журналисти кметът на Столична община Йорданка Фандъкова.
Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София
Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)
ОЩЕ: 2,4 пъти над нормата е нивото на фини прахови частици в София
"Идеята на системата е да помогне да се взимат по-добри решения по отношение на изграждането на инфраструктурата, която да позволи в различните части на града да се взимат правилни решения за смекчаване на проблемите, свързани с качеството на атмосферния въздух", обясни доц. д-р Стелиян Димитров.
"София е с една особена география и към това, ако добавим характеристиките на урбанизираната среда, получава доста сложна картина", каза доц. Димитров и допълни, че идеята на разработката е да се направи корелация между слоя въздух, който е непосредствено над сградите в София и този, който е в уличните каньони. "По този начин ние можем да видим в отделните части на града къде се намират локалните проблеми и да помогнем на колегите от СО да вземат по-правилни решения как да изграждат, къде да изграждат специализирана инфраструктура, специални зелени стени, или преградни стени, или самото земно озеленяване, което се използва често като бариера", съобщи още той. Доц. Димитров уточни, че проектът не изземва функциите на стационарните системи за мониторинг и качество на атмосферния въздух.
Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)
Умният град, по думите му, е този, който успешно се адаптира към променящите се условия и променящата се география.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстраненият кмет на "Слатина": Да имаш дял във фирма е все едно да имаш акция от Facebook
Още: Васил Терзиев: Кметът на “Слатина” е един от най-добрите хора, които познавам, битката продължава
Заместник-кметът на СО Десислава Билева отбеляза, че за четвърта поредна година СО е в годишната норма на концентрация на фини прахови частици. Тя подчерта, че новите данни се очакват, но за миналата година има данни за превишаване само на една автоматична станция – в "Надежда", пише БГНЕС.
Билева припомни, че СО прави напълно безплатна подмяна на отоплителните устройства и всеки, който се отоплява на дърва и въглища, може да отиде в районната администрация и да подаде заявление. Тя добави също, че по отношение на качеството на въздуха, заедно със СУ, както и с Лесотехническия университет са направили и първия в България план за улично насаждение на растителност на улици и булеварди, която е изцяло насочена към инфраструктурата, с цел улавяне на фини прахови частици.
ОЩЕ: Мръсен въздух: 10 града в България са в жълтия сектор
Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев
Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски