Зелените площи в града допринасят за подобряване качеството на живота. В момента 47% от площта на София е покрита от паркове, градини и гори. Проектът ИНОЕЪР дава възможност на студенти от Лесотехнически университет да озеленят още една малка част от София като работят по реален казус и разработят проекти. Най-добрият проект ще получи финансиране за реализация.
Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София
Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)
Столична община предлага на студентите да разработят проект за зелената площ на новоизградената част на бул. Тодор Каблешков. Проектите следва да включват растителност, която най-ефективно пречиства въздуха, подпомага опазването на местното биоразнообразие, лесна е за поддържане, предизвиква целогодишен интерес и е достъпна като цена. Целта е да не се повтарят типичните декоративни видове, а да се реализират иновативни екологични идеи. Студентите ще се включат и в засаждането на растителността.
Желаещите да се регистрират за участие, могат да го направят на следния линк.
Компетентно жури с представители на Лесотехнически университет, на Асоциация за развитие на София и Столична община от дирекция „Зелени системи“ и дирекция „Транспорт“ ще изберат печелившия проект, който ще получи финансиране.
Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)
Състезанието се организира от Асоциация за развитие на София и Столична община и се провежда в рамките на проекта ИНОЕЪР, първият и единствен засега проект от България, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Инициативата „Иновативни дейности за градско развитие“. Проектът въвежда за първи път в Европа обществен транспорт при поискване, както и за първи път в София и България ниско емисионна зона, зелени коридори, мобилно приложение SofiaCoin с награди за активен транспорт. Устойчивата градска мобилност обаче има още много измерения.
„Разчитаме на студентите да покажат максималната ценност на една малка територия и да дадат пример за отговорен устойчив ландшафтен дизайн. София има нужда от такива специалисти, а софиянци - от такива вдъхновяващи примери.“ каза кмета Йорданка Фандъкова.
Още: Отстраненият кмет на "Слатина": Да имаш дял във фирма е все едно да имаш акция от Facebook
Още: Васил Терзиев: Кметът на “Слатина” е един от най-добрите хора, които познавам, битката продължава
„Студентите по Ландшафтна архитектура към Лесотехнически университет са обучавани и мотивирани да разглеждат антропогенната и природната среда като единно цяло и проследявайки взаимодействието човек-природа да вземат аргументирани решения за запазване и поддържане на баланса между тях. Те са креативни и умеят да съчетават иновативни подходи в работата си с изискванията за устойчиво развитие.“ каза гл. ас. М. Шахънова, преподавател по цветарство и ментор на участващите в конкурса студенти.
Представянето на студентските проекти ще се състои на 9 май 2022г., в Лесотехнически университет.
За повече информация, можете да следите Facebook събитието ОЗЕЛЕНЯВАНЕ ЗА ПО-ЧИСТ ВЪЗДУХ.
Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев
Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски