Няма данни за замърсяване на българското крайбрежие след разрушаването на язовир “Нова Каховка” в Украйна, сочат данните на Министерството на околната среда и водите.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Установено е замърсяване само в района на Одеса с нефтопродукти, метали и радиоактивни вещества. Но има ли опасност замърсените води да достигнат българското Черноморие?
Теченията в Черно море вървят обратно на часовниковата стрелка и водите се движат от Украйна през Румъния, България и излизат през Босфора. Експертите обаче твърдят, че опасността екологичната катастрофа да стигне до българските брегове е малко вероятна.
В Одеса вече е установено замърсяване на водите с нефтопродукти, метали и радиоактивни вещества, които се вливат в река Днепър. По думите на експертите в следващите два дни се чака, заради промени на вятъра, замърсената от язовир "Каховка" вода да излезе от Одеския залив и да се движи близко до крайбрежието.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Според експертите няма риск замърсените води да стигнат до нашите брегове. Причината е, че мястото, където река Днепър се влива в Черно море, е тесен залив и обменът между двата водоема е много малък.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Така че това затруднява допълнително вноса на тези отпадъци, на евентуалните токсични материали, биогенни елементи, тоест всичко това, което ние се опасяваме да не се влее в Черно море. Трябва да имаме предвид, че това е един регион, една акватория, която е доста отдалечена от струята на основното морско течение, което през различните сезони може да варира", допълни проф. Николай Вълчев, Институт по океанология при БАН по БНТ.
"Но трябва да кажем, че колкото и голям да е обемът на този язовир едва ли цялото количество ще попадне акутно в Черно море, най-вероятно голяма част ще бъде задържано по всички тези прагове докато стигне до Черно море, все пак Черно море е един голям разтворител, тоест биогенните елементи най-вероятно ще се разтворят, ще намалят концентрацията си", каза още проф. Николай Вълчев.
Вълчев обаче призна, че все още Институтът по океанография не обменя толкова активно данни с румънските и украинските си колеги - щял обаче да го направи възможно най-скоро.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Предупреждение: Бедствието в Каховка превръща Черно море в сметище и животинско гробище (ВИДЕО)