Проект за нов европейски регламент застрашава някои от емблематичните български сортове зеленчуци. Ако документът бъде приет без поправки, дребните български зеленчукопроизводители ще бъдат лишени от правото да произвеждат някои от любимите местни сортове чушки и розови домати.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Новата регламентация все още е в процес на обсъждане, но ако българската държава не се намеси пред Брюксел, напълно реална е опасността емблематичен сорт домати като розовия „биволско сърце" да бъде забранен. Същата съдба може да сполети и други местни разновидности на плодове и зеленчуци.
„Когато се приеме този регламент, тези сортове може да отпаднат като употреба и да се загуби ценен генетичен материал”, коментира директорът на Института по растителни и генетични ресурси в град Садово доц. Тенчо Чолаков.
„Разбира се, че ще има протести, ако забранят тези бабини сортове. Това е нашата история, няма как някой да ни я забрани”, категоричен бе зеленчукопроизводителят Данаил Стефанов, цитиран от бтв.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Според новия еврорегламент, зеленчукопроизводителите няма да имат право да търгуват и разменят семена и разсад от несертифицираните местни сортове. В момента цената на хибридните чужди семена е непосилна за дребните български производители. Затова те сами си селектират разсада и забраната да го разменят ще ги постави в тежка ситуация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Произвеждаме си ние семето, също така е много скъпо да си купим семе! Една семка на пазара струва около 25 стотинки”, възмути се зеленчукопроизводителят Атанас Ненков.
„Трябва да знаят хората там, че ние си ги селектираме. Някога тия домати бяха много криви - с дупки, чернотии и ние си ги селектирахме с течение на годините”, допълни колегата му Венцеслав Червенков.
Родните зеленчукопроизводители предпочитат типичните български сортове, защото са с по-добри вкусови качества и потребителите са готови да плащат по-добра цена за тях.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
От Института по растителни и генетични ресурси призовават министерството на земеделието да се намеси и да защити българските интереси.