Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За 3/4 от горите в България има висок риск от пожари

11 януари 2014, 17:30 часа • 30216 прочитания

Над 90% от всички горски пожари в България през последните 25 години са резултат от човешка дейност, става ясно от анализа на опасността от горски пожари, който е част от приложенията към подготвената и публично представена вчера Стратегия за намаляване на риска от бедствия, предаде БГНЕС.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Именно поради факта, че голяма част от пожарите се дължат по един или по друг начин на човешка дейност, горите в близост до урбанизирани територии се възприемат като високорискови, а в настоящия момент такива са около три четвърти от горите в България. Смята се, че най-уязвимите в пожарно отношение гори се намират около земеделските земи.

Средногодишно не повече от 4% от пожарите в горските територии са възникнали по естествен път. В анализа се препоръчва противопожарните мероприятия в България да са като в страните от Средиземноморието (Гърция, Франция, Испания, Португалия), където цялата или преобладаващата част от територията е определена като силно застрашена от пожари.

Отчита се, че опасността от наводнения се увеличава. Нанесените щети от наводнения през последните години са показател, че обществото не е достатъчно подготвено да се противопостави на този нарастващ риск. От преминалите през последните години наводнения се установява, че прилаганите до сега дейности и мероприятия за намаляване на риска от наводнения не са достатъчни и следва да се премине към политика на цялостно управление на риска от наводнения, коментират експертите. Отчита се, че някои язовири представляват потенциална опасност, поради липсата на експлоатация, както и занижения контрол върху техническата изправност на съоръженията, в съответствие с изискванията, заложени в нормативната уредба на страната.Според европейските изисквания България до края на 2015 г. трябва да направи планове за управлението на риска от наводнения.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

Наблюдава се и тенденция за увеличаване на щетите от земетресенията, която се обяснява с три главни фактора: големия ръст на човешките и материали ресурси в силно земетръсните райони, очевидното подценяване на реалната земетръсна опасност, водеща до елиминиране на противоземетръсните мерки, преди всичко в строителството, възможностите на науката да предлага достатъчно ефективни решения за намаляване на последствията.

В анализа не се изключва опасност от ядрени или радиационни аварии. Радиоактивно замърсяване би могло да се получи, както при аварийна ситуация в АЕЦ "Козлодуй", съпроводена с изпускане в околната среда на радионуклеиди, така също и при трансгранично радиоактивно замърсяване вследствие на ядрена или радиационна авария в други страни, а също и при инциденти с транспортни средства, превозващи радиоактивни материали, обясняват експертите и уточняват, че през последните години, се очертава още една тревожна перспектива, на която, международните организации към ООН обръщат все по-голямо внимание: възможността за преднамерено използване на радиоактивни източници с терористична цел, т.нар. радиационен тероризъм, в т.ч. използването на "мръсни бомби".

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

Самата стратегия се основава на няколко ключови ценности, една от които е и положителното мислене, тъй като се смята, че в българското общество е изградена негативна нагласа по отношение на бедствията. "Позитивното мислене е един от основите подходи за увеличаване на способностите на експертния и ръководния състав на отговорните институции", смятат авторите на стратегията. Според тях всяка година Министерски съвет трябва да приема Национален план за защита от бедствия, а до края на тази година трябва да се приеме програма за поетапно изграждане на самостоятелно действащи доброволни формирования.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес