Висшият съдебен съвет може да остане без парламентарна квота наесен. Това обяви пред NOVA председателят на ресорната комисия. Причината е, че управляващите нямат мнозинство от 160 гласа в парламента, за да излъчат свои представители.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
През октомври Висшият съдебен съвет трябва да бъде обновен с нови 22-ма членове – 11, избрани от магистратите, и 11 от Народното събрание. И докато изборите в съдебната власт предстоят, то в парламента дори не са обсъждали и кандидатури.
„Има голяма вероятност да не стигнем до такъв избор, но ние ще направим всичко възможно това да се случи. Дори и без представители на НС ще има кворум в Пленума на ВСС и той би могъл да функционира”, заяви Милен Матеев, председател на правната комисия в НС.
Според юристи обаче това ще блокира работата на съдебната власт и ще се стигне до конституционна криза.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
„Това преобръща с хастара навънка конституционният модел, който е възприет за този много важен административен орган на съдебната власт”, смята Пламен Киров, професор по конституционно право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проблемът пред управляващите е, че нямат необходимото мнозинство от 160 гласа за избор на нови членове на ВСС. Така те ще трябва да търсят гласове и от опозицията.
„Т.е. ние да подкрепим техен представил, те да подкрепят наш представител. Всичко това зависи от личността и ми се иска наистина да се обединяваме около личности, а не правим пазарлъци”, заяви Милен Матеев.
Председателят на районния съд Пловдив Иван Калибацев, който е и кандидат за член от квотата на съдиите, смята, че парламентът трябва да намери консенсус.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
„Дори само магистратската общност да избере своите членове и по право тримата големи, изпадаме в една ситуация с минимален брой членове. А това е единен орган и няма как да съществува ситуация, ако една от квотите не бъде попълнена”, смята Иван Калибацев, председател на РС-Пловдив и кандидат за член на ВСС.
Ако новият ВСС остане само с 14 членове, това на практика ще блокира ключови решения, за които са необходими 17 гласа. Например уволнение на главен прокурор или председател на върховен съд.
„И в намален състав, и с намалено мнозинство на мен ми се струва, че това ще взриви допълнително проблема със съдебната власт”, заяви Пламен Киров.
„Това е един много важен орган, който задължително трябва да работи”, заяви Иван Калибацев.
Възможно е и друго решение на сложната ситуация. И то е -Висшият съдебен съвет да продължи да работи с изтекъл мандат, докато парламентът не избере свои хора.