Уволнен е скандалния директор на депото, който е замесен във вноса на десетки контейнери от Италия в българските пристанища във Варна и Бургас. Депото "Дрисла" вече е във владение на общината.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
"След девет години депото отново е наша собственост. Още утре Горан Ангелов ще бъде сменен и на негово място ще бъде назначен нов директор. Призовавам всички компетентни институции да влязат в депото и да извършат проверка на досегашния концесионер", коментира кметът на Скопие Петре Шилигов, цитиран от БГНЕС.
Депото е дадено на концесия на италианска фирма и последните 9 години има множество съдебни дела и съмнителни сделки.
Българската прокуратура също разследва Горан Ангелов и неговия заместник Блаже Игнатов за отпадъците.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Припомняме, че на 18 януари стана ясно, че са открили италиански боклук и на пристанището в Бургас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Преди това стана ясно, че проверяват и пристанището във Варна за внос на боклук от Италия.
Преди това пък започна проверка на всички затворени мини дали са складове за боклук.
Премиерът Бойко Борисов пък поиска мораториум на вноса на боклук. Преди дни пък мораториум върху вноса на боклук поискаха от "Атака" и "Възраждане".
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
За отпадъците от Италия, предназначени за страната ни, се заговори в началото на декември, когато италианските власти заловиха незаконни 815 тона боклуци, предназначени за България. Незаконният товар беше открит във влак. Търговската стойност на боклука се изчислява на 130 хиляди евро.
От Министерството на околната среда и водите увериха, че българското правителство не води преговори с Италия за приемане на отпадъците. Те отрекоха при тях да е постъпвала официална информация за задържаните незаконни тонове боклук.
Ден по-късно започна разследване кой е организирал изпращането на пратката. Предполага се, че тя е трябвало да бъде изгорена или погребана в депа у нас.
По-късно стана ясно, че спрените в Италия отпадъци били крайни продукти от дейността по третирането на пластмасата, а не, както било посочено в документите - пластмасови отпадъци, които тепърва трябва да бъдат обработени.