По информация на Центъра за оценка на риска към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), в Турция не се предприемат такива мерки, които предприемаме ние, като страна-членка на Европейския съюз, по отношение на шарката при овцете и козите. Това каза д-р Петър Пачев, директор на Областната дирекция на Агенция по безопасност на храните – Бургас, във връзка с появилата се шарка при овцете и козите в бургаското село Стоилово преди няколко седмици, предаде Фокус.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
„В Турция, като трета страна, не се предприемат мерките, които се предприемат от всички членки на ЕС, а се извършва ваксинация – това си е тяхна политика”, обясни д-р Пачев.
По думите му по този начин „се замъгляват нещата” и вирусът прониква в България.
На въпрос, има ли начин за това да бъдат сигнализирани европейски институции, д-р Пачев отговори, че този проблем е бил засегнат на вчерашните срещи в Малко Търново, с областния управител на Бургас. Работната група, която ще бъде създадена със заповед на областния управител на Бургас, предвижда сезиране на евродепутати за вземане на решение по проблема в Турция.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово