Националният съвет за тристранно сътрудничество не успя да постигне съгласие за промените в Кодекса на труда.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
От Българската стопанска камара (БСК) определиха Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен от Корнелия Нинова и група народни представители за повишаването на минималната работна заплата от 710 на 850 лева, като „бъдеща предизборна кампания“, предаде БГНЕС.
По-късно НСТС не одобри още два законопроекта на БСП - четете тук.
Становището на Министерството на труда и социалната политика е, че размерът на минималната работна заплата е най-малкият критерий, който трябва да бъде следван. От ведомството казват още, че промените в законодателството следва да се установят в процедура заедно със социалните партньори.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Министерството на финансите също не подкрепя законопроекта, защото той навежда на мисълта, че това е един чисто административен подход. От МФ също искат да се разработи механизъм в сътрудничество със социалните партньори, които да посочат начина за определяне на минималната работна заплата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Бившият социален министър и настоящ депутат от БСП Георги Гьоков заяви, че знае предварително какво ще кажат от работодателските организации, от МФ и от МТСП. Когато се стигне до минималната работна заплата, по думите му, може и да изглежда като "някакъв пазарлък". Но заяви, че БСП предлага това от 10 години.
По отношение на обвиненията, че от БСП искат повишаване на минималната работна заплата като печеливша стратегия за предстоящи избори, Гьоков отрече и уточни, че това е политиката на БСП от дълги години и не предлагат нищо ново. „Това трябва да го направим и е крайно време, от 10 години се лутаме в този механизъм и все не го изработваме. Тази тема ще бъде актуална изключително дълго време напред - първо, защото сме с най-ниски доходи в Европа, и второ, защото тази криза ще си отиде и ще дойде друга“, смята Гьоков.
Според него критериите, свързани със създаване на механизъм за определяне на минималната работна заплата, които представителите на работодателските организации искат да се установят, могат да доведат единствено и само до обезлюдяване и хора от градове като Видин да дойдат в столицата, която ще стане 5-милионна.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
ОЩЕ: Синдикатите поискаха от Радев нов бюджет за 2023, той прехвърли топката към партиите