Да бъде убит човек със сигнално-звуков патрон е много, много трудно, но по-тежки травми са възможни, особено ако бъдат засегнати очите. Това твърди началникът на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев по повод коментарите около нападението над Ахмед Доган.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Оказва се, че ВМА разполага с единствената в страната база за експериментална хирургия, в която военните правят изпитания на боеприпаси върху животни. Целта е лекарите да се сдобият с опит при лечението на бойни рани. Базата работи в сътрудничество със страните-членки на НАТО, предаде БНТ.
Прасета между 30 и 60 килограма, отглеждани в лицензирани фирми в ЕС, се използват за изпитания на боеприпаси у нас. Това става на база Наредба на Европейския съюз за стандартизиране на всички боеприпаси, които се използват и се произвеждат в общността.
"Лицензирани фирми за отглеждане на прасета от две години има и в България", каза ген. Стоян Тонев, началник на ВМА.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
По думите му, изпитванията се правят именно върху тези животни, тъй като кожата им е най-близка до човешката, а също разположението на тлъстини и мускули е много подобно.
Агенцията за защита на животните както в България, така и в целия Европейски съюз, е дала разрешение за такива изпитания. Единствената страна, която е забранила да се използват за подобни цели животни, е Великобритания и затова нейните оръжия се изпробват в друга държава - Дания.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
При експериментите на военните се използват и други животни като кучета, плъхове или морски свинчета, особено при проби на бойни отровни вещества.
Редактор: Ивайло Петров