Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът призна двореца "Врана" за собственост на Сакскобургготски

29 юли 2021, 12:40 часа • 6611 прочитания

Софийският апелативен съд отхвърли претенциите на държавата и призна Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза за собственици на парка и двореца „Врана“, съобщи LEX.bg. Съдебното решение е под №10489 от 07.27.2021 година.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Това е второ решение в този смисъл след като миналата година Върховният касационен съд окончателно прие, че имотът е собственост на наследниците на цар Борис III, припомня изданието.  

Тогава по делото за „Царска Бистрица“ ВКС за първи път реши да пита Конституционния съд (КС) какъв е ефектът от решението му, с което през 1998 г. обяви за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост имотите на семействата на царете Фердинанд и Борис III и на техните наследници (ЗОДСИСБЦ). Решението на КС беше, че закони като този трябва да се смятат за невалидни от приемането на новата Конституция през 1991 година.

Държавата твърди, че е придобила двореца „Врана“ на три основания. И трите са отхвърлени от апелативните съдии Иво Дачев (председател на състава), Мария Георгиева и Асен Воденичаров (докладчик).

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

 „За да се приеме, че ищецът (държавата – бел. ред.) е собственик на имота, трябва да бъде доказано осъществяването на придобивен способ, въз основа на който ищецът да е придобил правото на собственост върху имота и да притежава това право на собственост към момента на предявяване на иска“, посочват те.

Държавата твърди, че е придобила „Врана“ първо въз основа на акт за държавна собственост от 1989 г., когато Република България се е легитимирала като собственик на недвижим имот „Парк Врана” заедно с намиращите се в него сгради. Второто, което твърди тя, е, че „изначално” имотите са били държавна собственост, а правата ѝ са упражнявани от Интендантството на цивилната листа.

Третото придобивно основание, което сочи държавата, е, че е станала собственик по силата на Закона за обявяване за държавна собственост имотите на семействата на двамата монарси Фердинанд и Борис III и на техните наследници (ЗОДСИСБЦ) от 1947 година. А решението на КС от 1998 г., с което законът беше обявен за противоконституционен, е без практическо значение, тъй като няма реституционен характер.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред ВКС.

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес