Цените, които бяха предложени от топлофикационните дружества, са калкулирани на базата на фючърсните цени на природния газ до 1 юли 2023 г. Т.е. цените, които КЕВР определя прогнозно от 1 юли тази година и които се получават въз основа на количеството потребен газ и цената му на международните борси. Това е прогнозата. Цената на парнот обаче няма да се повишат с тези проценти. Това каза в ефира на Нова телевизия енергийният експерт Иван Хиновски.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
По думите на Виктор Минчев е нормално да се обявят по-високи цени, за да могат да получат накрая по-нормално увеличение. „Днес КЕВР трябва да пусне своето становище, но увеличението няма да е с 300%, както например предлагат от топлофикацията във Велико Търново“, каза той.
Според Хиновски дружествата не могат да работят при тези условия на пазара. „Или трябва да затворят, или трябва да си променят доставчиците на суровини“, каза той и обясни, че високите цени са там, където няма когенерации и има малко клиенти.
Попитан защо във Велико Търново се предлага цената да се повиши с 330%, председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев обясни, че това е заради високата цена на газа, както и на това, че тази топлофикация има най-малко клиенти. „Към момента на правене на цената имаше много неизвестни, не се знаеше и дали ще има компенсации“, каза експертът.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Той добави, че 50% увеличение на цената на парното е санитарният минимум, необходим на топлофикациите, за да покрият своите разходи. „Предстоящият скок сигурно ще бъде в близост до този процент, без да го надхвърля“, прогнозира Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Излизане от този омагьосан кръг има. Това е локално парно и децентрализирана генерация“, заяви Минчев. Той даде пример с Варна, където много блокове са си направили локално парно.
Хиновски заяви, че решението е когенерации и изграждането на соларни панели. „Това са разумни решения и те могат да се приложат още през следващия отоплителен сезон. Няма да спрем изцяло използването на природен газ, но драстично ще го намалим“, каза той.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"