Гражданско недоволство срещу замърсяването и пресушаването на реките в страната имаше в центъра на столицата.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Представители на различни риболовни сдружения организираха шествие от сградата на Министерския съвет до екоминистерството.
Сред исканията им са създаване на условия за развитие на риболовен туризъм, както и строги санкции за нарушителите, увреждащи водоемите в страната. Около 2000 км речни участъци са безвъзвратно унищожени, а над 10 са изчезналите популации на редки видове риба, алармират риболовците.
Иван Пандъков, председател на сдружение „Балканка“, откроява засегнатите реки в страната: „Тополница – най-замърсената река в целия свят, Янтра, Марица многократно бе замърсена, Ерма долу край Златоград има хвостохранилище на самата река, което постоянно прелива и отделя утайки в реката. Да не забравяме Струма, Юговска и Чая, Въча и Малък Искър са също от най-отровните реки в България“.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Друг проблем е пресушаването, извършвано от множество малки ВЕЦ, казва Петър Янев, от сдружение „Олимпик“: „Реките в България се унищожават ежеминутно, без абсолютно да има някаква яснота или стратегия как да ги опазим, да се спре безконтролното строене на ВЕЦ-ове, пресушаването и замърсяването на реките, защото безводието ще доведе до масов глад“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Демонстрантите допълниха, че държавата пренебрегва огромния потенциал, който нашите реки имат за развитие на риболовен туризъм.