Представители на туристическия бранш излизат на протест пред Министерския съвет, предава БНР. Те настояват за различни видове държавна помощ заради извънредната обстановка. Основни искания са намаляване на ДДС за туризма на 5 процента в следващите две години, както и удължаване на срока за възстановяване на предплатени суми за отменени пътувания в чужбина. Организатори на протеста са обединение „Бъдеще за туризма“.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Мерки за спасяване на сектора са недостатъчни, неефективни и декоративни, заявяват от обединението. Павлина Илиева, председател на организацията, коментира:
„Исканията ни са за ясни и конкретни срокове, в които ще се изплатят сумите и програмите, по които сме участвали“.
Необходими са 69 млн. лв. за последващо финансиране, с които да бъде учреден гаранционен фонд, средствата от който да послужат за връщане на пари към клиенти за неосъществени пътувания заради пандемията.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Изплащането трябва да започне след 13 март.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Гаранционният фонд е нещото, което ще бъде нашата стабилност на нашия бранш“.
От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти не подкрепят протеста. Те смятат, че този подход ще генерира неравнопоставеност по отношение на подобна държавна помощ.
Димитрина Горанова от УС на АПТА заяви:
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
„В момента ще се възползват клиентите на едни определени туроператори, а след това всички туроператори ще трябва да правят вноски за възстановяване на сумата по фонда. Обикновено гаранционен фонд се въвежда в страните, когато секторът е стабилен“.