Осиновителите на дете до 5-годишна възраст да имат право на едногодишен платен отпуск по майчинство предвиждат промени в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, съобщи БНТ. Според сега действащата регулация осиновителите могат да ползват отпуск по майчинство или бащинство, само ако детето няма навършени две години, предаде Стандарт нюз.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Родителите, които осиновят дете над двегодишна възраст, имат право само на неплатен отпуск. А едно дете, което е било в институция, има нужда от време и терапия, за да се приспособи към нормалния живот с новото си семейство. Така осиновителите трябва да избират между терапията на детето и вероятността да останат без работа и доходи, с които да гледат и детето.
"Детето, отгледано в институция, рядко реагира според очакванията на възрастните. Нужен е период на адаптация, за да се почувства то добре и в безопасност в новата семейна среда", е мнението на психолози. И колкото по-голямо е то, толкова повече време и грижи са необходими.
"Дефицитите са емоционални, но в една голяма част могат да бъдат и леко умствени, свързани със забавянето на развитието на речта, защото тези деца проговарят по-късно. В дома няма кой индивидуално да се занимава с тях. Изобщо липсата на майка е пагубна", коментира психологът Галина Кубратова.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
"Обикновено родителите толкова трудно се справят с тях, че някои от тях пожелават разсиновяване. На тези родители не им е даден шанс чрез обучение, чрез отпуска, чрез адаптация да изпълнят ролята си на истински родители и двете страни се разделят ужасно травмирани", добави още Кубратова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Финансовото изражение е също в полза на промените, според един от вносителите им - Захари Георгиев, депутат от Коалиция за България. "Те имат нужда от близостта на родителите и затова е потребно държавата да одобри този, според мен, смешен ресурс, тъй като ако направим една сметка - средно между 500 и 1000 такива деца годишно ако се осиновяват, при една средна заплата от 600-700 лева, 90% от нея е за първата година и една минимална заплата за втората година, това са пари по-малко харчейки държавата, стоейки те в институция", коментира народният представител. Законопроектът за изменение на Кодекса на труда е внесен в Народното събрание в края на юли от депутатите от "Коалиция за България" Захари Георгиев, Корнелия Нинова и Жара Пенева-Георгиева.
Промените ще постигнат изравняване на правата на биологичните родители и осиновителите - да прекарат поне най-важната първа година близо до новия член на семейството. Право на едногодишен платен отпуск ще имат осиновители на деца до петгодишна възраст. За по-големите деца подобни мерки не се предвиждат.