Пожарникари на крак в цялата страна, но не заради авария или друго бедствие, а заради нова наредба за работното им време. Синдикатите на огнеборците заявиха готовност да протестират, а ресорният министър Младен Маринов вече ги е уверил, че исканията им за отмяна на новите правила са чути и спорната наредба ще бъде преразгледана. Те обаче остават в протестна готовност, предаде NOVA.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Наредбата, която е обнародвана миналия петък, слага край на 24-часовите дежурства на екипите. Вместо да застъпват и да си тръгват заедно, те ще работят на различни смени. Ръководителите им ще избират между 8, 12 и досегашните 24-часови.
"Преди години беше направено това, видя се, че не е удачно и сега за втори път се опитват да го въведат като практика, смесването на работното време", коментира Иван Димитров, Синдикална федерация на служителите в МВР – Русе.
"Това може да доведе до забавена реакция по време на произшествие", обясни Светлин Василев от Областния съвет на НСПС "Огнеборец" – Монтана.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
"Нарушава се ритъмът на работа. Представете си, че сутрин застъпват 8-10 или 12 човека, говорим за такъв брой състав в най-големите структури на службите,а след 16 часа останат 7 човека или 8", обяснява инж. Венцислав Станков, президент на НСПС "Огнеборец".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според експертите така ще бъдат застрашени животите и на огнеборците, и на хората, които се нуждаят от помощта им.
"Пожарникарите, като отидат на произшествие, дори без да си говорят, знаят кой какво върши и в момента, в който му извадят служител от екипа, няма кой да му помогне на мястото на пожара", обяснява Светлин Василев.
"Това всичко рефлектира както върху нас, така и върху вас. Когато има намалени оперативно тактически възможности, това води рискове до невъзможност за евакуация на хората и отработване на произшествието с максимално намаляване на загубите", обяснява инж. Станков. "Тук се дава право на ръководителите на структури да решават кой служител в каква продължителност, по кое време на денонощието да бъде на оперативно дежурство".
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
"За да нямаме извънредни часове, нас ни пускат, освобождават ни от дежурство, казват му компенсации", обяснява Иван Димитров.
"Има едни минутки домашната смяна, която е на подсилване, докато дойде", обяснява Ивайло Стоянов, Синдикална федерация на служителите в МВР – Благоевград.
"При нас най-важното нещо: първоначалните минути са най-важни във всяко едно произшествие – да отидат колкото се може повече хора и да локализират нещата в самото му начало", заявява Иван Димитров.