Трябва да се въведе задължително застраховане на сградите, независимо дали са частна, или държавна собственост. Това смята министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, съобщи БГНЕС.
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
"Значи за колата правим задължителна гражданска отговорност, каско, а за къщите си не. Както се грижим за колата, преди всичко да се погрижим за дома. Освен застраховката, сега разбраха всички защо е толкова важно и необходимо сградите да имат технически паспорт. Застраховка и технически паспорт са най-важните условия за всеки собственик. В България почти 98% е частната собственост, това никъде го няма и не е лошо, но трябва да се грижим за нашата собственост", каза Павлова пред Дарик радио.
"Ангажимент е на кмета на община Перник и на областния управител на Перник да направят анализ за това колко сгради са пострадали и какъв е размерът на щетите от земетресението от 22 май", каза още министърът.
"Имаме около 43 пострадали обществени сгради на територията на Перник, за които кметът е предоставил искания за финансиране и 13 сгради в община Радомир. Това е информацията, която я има вече в Междуведомствената комисия. За частните сгради информацията не е депозирана все още, тъй като не са приключили обследванията от екипите. Притеснението ми е, че гледайки документите имаме информация за училища, болница, поликлиника, дадена е една цифра и фирма, която е дадена да оправи щетите. Това, че са избрали вече фирмите е малко притеснително", отбеляза Павлова.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
"Аз трябва да анализирам тази информация, разпоредила съм екипи от ДНСК, които ще направят оглед на това какво е отстранено и ще направят оглед на документите. Не се съмнявам в нищо, но обичам да работя с факти. Документите за собственост, направени ли са огледи на щетите, лицензирани конструктори направили ли са оглед на щетите и преглед на документацията, това трябва да се анализира", обясни Павлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Именно защото ножицата е голяма, не можем да допуснем такава спекулация, като на кило – един казва 2 милиона, друг казва 5 милиона и т.н. Екипите ще анализират документацията. Чакаме информацията от кметовете и областните управители, които правят конструктивни обследвания и излизат със становища дали са опасни огледаните сгради", подчерта регионалният министър.
За сградата на Синдикалния дом в Перник, Павлова каза, че сградата е евакуирана, тъй като по нея има конструктивни щети и те трябва да бъдат отстранени. "Не трябва да се спекулира с темата за опасните сгради. Две от детските градини в Перник са опасни, там деца не могат да влизат. Започва тръжната процедура, за да изберем изпълнител да ги построи наново. Имаме и едно училище в Радомир, което не трябва да се бута. На него ще се направи конструктивно възстановяване. Навсякъде другаде, където са пострадали сгради, говорим за ремонт, а не за нещо, което да застраши живота на хората", поясни Павлова.
За частните сгради регионалният министър каза, че за частната собственост всеки човек, съгласно законите, трябва да се грижи за нея, да я застрахова срещу пожари, бедствия, земетресения. "Разбира се в условия на криза, когато имаме такава трагедия, имаме няколко семейства, които останаха без покрив над главата си, за тях държавата ще помогне. Те са в хипотезата тотална щета. Там говорим, че къщата трябва да се премахне и да се построи наново. Законовият ред позволява по данъчна оценка да бъдат изплатени средства, за да им се помогне да им се възстанови къщата", заяви регионалният министър.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
За техническите паспорти на сградите регионалният министър посочи, че те ще бъдат още една страхотна възможност за хората да се подпомогнат. "Ще направим обновяване с енергийна ефективност само на сгради, които са конструктивно устойчиви. На всяка сграда ще се направи детайлно обследване и ще подарим на собствениците на тази сграда техническия паспорт и конструктивното обследване, ако собствениците на сградата решат да се включат в програмата за санирането. За осеметажен блок след конструктивните огледи експертизата се прави до месец. Ако не се направи в срокове обследването на сградата, на общините е вменено да направят това обследване и след това сметката отива за цялата етажна собственост", категорична е Павлова.
На въпрос дали ще се пренасочват еврофондове през социални програми за засегнатите райони, Павлова отговори, че Европа не дава пари за текущ ремонт и поддръжка. "Европейските пари са за големите неща – нови пътища, нови пречиствателни станции, нови сметища. Това, което водихме като разговор с премиера и с комисар Кристалина Георгиева е по-скоро в посока, че ако България преценява, че има вероятност част от средства по някои от оперативните програми да не бъдат усвоени, какъвто е рискът по ОП "Околна среда", едни 100 или 200 млн. евро от тази ОП ще се преразпределят в една отделна ос, която да се занимава с действия по превенция на риска", подчерта Лиляна Павлова.
За мостовете регионалният министър каза, че всички мостове и виадукти имат своето добро или лошо състояние. "Безспорен факт е, че в последните години инвестирането в поддържането на републиканската пътна мрежа е за рехабилитация, кръпки, на дупки, това е било за мое голямо съжаление. За мостовете имаме стандартна процедура по Закона за обществени поръчки. В най-добрия случай може да имаме октомври-ноември тази година избран изпълнител. Когато сме в хипотезата, обаче, на аварийно, спешно и неотложно, в каквато сме, трябва да търсим законовия начин да оправим мостовете по аварийна процедура", заяви още Павлова.
Редактор: Петър Проданов