Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Онемяването на руснаците

18 декември 2012, 09:30 часа • 16763 прочитания

Руски преподаватели обвиняват властите, че моделират народ, който нито говори, нито мисли. Те говорят за "национална катастрофа" и винят Путин, че създава една "няма нация".

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Учителят по математика от Санкт Петербург Сергей Рукшин пази благодарственото писмо от американския вицепрезидент. В него пише: "За Вашия огромен принос за успехите на американските отбори на международни научни състезания". Много от учениците на Рукшин следват в Съединените щати, малцина се завръщат след дипломирането си в Санкт Петербург. Ако го направят, са изправени пред перспективата да преподават математика в държавните университети, където началната заплата възлиза на 166 евро. Поради това младите хора се насочват по-скоро към Уолстрийт или Силициевата долина. Неотдавна Рукшин чул топли благодарствени думи и от основателя на Майкрософт Бил Гейтс - затова, че неговите ученици се представяли блестящо във фирмата.

Рукшин, естествено, се гордее с постиженията на своите възпитаници зад граница, но същевременно не без тъга се пита дали това е целта на педагогическата му работа. Риторичен въпрос. Учителите в Русия отдавна са свикнали с това, че учениците им заминават за чужбина. Тенденцията засяга и хуманитарните специалности - лингвисти, историци или литературоведи се отправят навън, въоръжени с придобитото в Русия качествено образование.

Различните трактовки на "неефективното"

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

Преди образованието може да е било качествено, но днес? Няколко московски филолози разпространиха открито писмо, в което обвиняват правителството, че систематично разрушава хуманитарното образование в Русия, и то не без успех. Учените говорят за "национална катастрофа", а мнението им тежи, тъй като преподават в московския университет "Ломоносов", който заема първо място в класациите на руските висши учебни заведения.

Намеренията на правителството на Путин лъснаха още преди пет години, когато тогавашният просветен министър Андрей Фурсенко каза следното: "Недостатъкът на съветската образователна система бе, че се опитваше да възпитава творци. Днес задачата ни е да отгледаме квалифицирани консуматори". Тези думи на министъра не предизвикаха никакви дебати, университетските преподаватели се въздържаха да критикуват, но очевидно вече и тяхното търпение е изчерпано.

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

В руските училища предметите "руски език" и "руска литература" са обединени. Вместо да пишат съчинения, на изпитите учениците решават само тестове. Освен това стотици висши училища ще бъдат закрити или слети - както планират московските бюрократи, търсещи начини да направят системата "по-ефективна". А много от "неефективните" университети са специализирани именно в хуманитарните дисциплини.

"Целта на Путин е да онемеем"

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

Броят на безплатните студентски места във филологическите, историческите и философските специалности е спаднал три пъти от 2002 г. насам. В Петербургския държавен университет, чиито възпитаници са Владимир Путин и Дмитрий Медведев, броят на студентите по руски език и литература ще бъде намален на 25. Така узбекският провинциален университет в Самарканд ще се окаже с повече студенти в тази специалност.

Много професори съвместяват по няколко длъжности и въпреки това трудно изкарват повече от 20 хиляди рубли месечно (около 500 евро). Просветният министър Дмитрий Ливанов обаче твърди, че те сами са си виновни, тъй като работели в "неефективни" университети...

Известният славист Виктор Живов, който заради Путин предпочита да преподава в калифорнийския университет в Бъркли вместо в Москва, смята, че целта на образователните реформи на президента е "народът да онемее". "Това ще бъде един народ, който не може да изразява мислите си, народ, който нито може да говори, нито да мисли", заявява Живов пред "Новая газета".

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес