Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът: Без PCR тестове за българи от Западните покрайнини

05 февруари 2021, 14:10 часа • 6791 прочитания

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до здравния министър проф. д-р Костадин Ангелов, в която го сигнализира за постъпила до институцията подписка от български граждани, живеещи в Босилеград и Цариброд. В жалбата си до Омбудсмана, те протестират срещу изискването за PCR тест или карантина, което е непосилно за тях и настояват за облекчено преминаване през граничните контролно-пропускателни пунктове у нас.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Подписката е от името на Културно-информационен център Босилеград и Сдружение ГЛАС - Босилеград, но ситуацията засяга и сънародниците ни в Цариброд.

Те настояват за облекчен режим при преминаване в България през ГКПП „Олтоманци“ и ГКПП „Калотина“. Хората уточняват, че живеят в Босилеград, но работят и учат в български градове в цялата страна, не само до границата със Сърбия. Отбелязват, че при влизане в България отиват веднага на работа, съответно на училище и нямат възможност за карантина или тестове. Допълват, че се налага да се върнат по домовете и при семействата си поне за почивните дни и че страдат като разделени семейства.

Сънародниците ни подчертават, че след като имат постоянни адреси, както в България, така и в Сърбия, временно и постоянно пребиваване, двойно гражданство и плащат данъци и такси в нашата страна, а и са най-голямото българско малцинство, непосредствено до български граници, е необходимо да бъдат прибавени към изключенията от забраните на министъра на здравеопазването на Република България, изредени в последната му заповед. Акцентират, че не са туристи екскурзианти, търговци, гурбетчии и реално работят и учат в страната ни. Според тях като малцинство в съседна държава, страдат неоснователно и несправедливо, като се нарушават техни основни човешки права. „Същевременно, на сайта на Министерство на здравеопазването е публикувана информация, в чл. 1, буква „е“ от Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност е дадено легално определение на понятието „пограничен работник“, като е предвидено, че това е всяко лице, упражняващо дейност като наето или като самостоятелно заето лице в една държава-членка и което пребивава в друга държава-членка, в която се завръща по правило всекидневно или поне веднъж седмично. Посочено е също, че за целите на прилагането на въведените противоепидемични мерки, определението за пограничен работник може да се прилага и за лица, пристигащи от Република Турция, Република Сърбия и Република Северна Македония“, пише общественият защитник.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

„Като национален омбудсман, бих искала да посоча необходимостта от предприемане на действия, включително и за допълнение на Вашата заповед, което да внесе повече яснота по въпроса за пограничните работници, както и за информиране на служителите на граничните контролно-пропускателни пунктове“, настоява доц. Ковачева и допълва, че в съответствие с правото на добра администрация гражданите също следва да бъдат информирани.

 

Още по този проблем: Кунчев: Пандемията не може да бъде спряна с мерки, може да бъде контролирана

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес