Предварителната оценка е, че разходите по приемането на бежанския поток у нас до края на годината биха били в размер на над 10 млн. лева. Следователно наистина трябва да търсим подпомагане, в това число разбира се и хуманитарна помощ по отношение на Международния червен кръст.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Това каза министърът на отбраната Ангел Найденов, предаде БГНЕС.
След заседанието на Съвета по сигурност съм разпоредил да се направи пълен преглед на военни райони и на военни имоти, с които разполагаме в южната част на страната, добави военният министър. Той обясни, че е поискал да се направи оценка на тяхното състояние, за да се знае какво ще е необходимо да се прави допълнително, за да станат те годни за настаняване на бежанци.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Военният министър подчерта отново, че България трябва да разположи усилията си в три посоки. Едната е за засилване на контрола по границите.
"Първата посока означава да се провеждат интензивни разговори с Турция и Гърция по отношение на бежанския поток", добави Найденов. Той каза, че втората посока е да се предприемат действия за настаняване на бежанци, за подпомагането и осигуряването на нормалност в тяхното ежедневие. Третата посока е тази, при която да се търси помощ от международни организации, включително и хуманитарна помощ. "Защото е очевидно че очакванията, свързани с увеличаването на бежанския поток, в рамките между 6 000 и 10 000 души до края на годината, е нещо, което наистина налага България да потърси съдействие и помощ", каза военният министър. Ангел Найденов бе категоричен, че се оглежда всичко, с което разполагаме по южната граница.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово