Евродепутатите от комисията по граждански свободи представиха изследване на медийния плурализъм в Европейския парламент. Според изследването в страната ни се наблюдава силна концентрация на медийната собственост като един от основните критерии за медийния плурализъм, съобщи БНР.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Нашите евродепутати обаче останаха безмълвни и нито един от тях не взе думата.
В изследването, което включва 28-те членки на ЕС, както и Турция и Черна гора, страната ни е представена като рискова от гледна точка на медийната независимост. Заедно с нея са и други членове на ЕС като Гърция, Унгария, Италия и др.
По три от изследваните показатели България е с най-високата степен на риск за независимостта на журналистите - концентрация на собственост, отстраняване на конкуренцията чрез придобиване на различни медийни организации и компании, както и по влияние на собствениците и рекламодателите върху редакционното съдържание, предава в."Сега".
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
По показателя концентрация България и Люксембург са посочени като държави, позволили тя да се случи в най-висока степен. Според авторите на изследването рискът от политически контрол у нас е 79%. Цитирани са и конкретни примери за политическо влияние с партийните телевизии СКАТ и "Алфа" и са представени официалните данни за шест вестника, притежавани от депутата от ДПС Делян Пеевски. Според шефа на Европейската федерация на журналистите Ренате Шрьодер в ЕС е нужен общ закон, който да принуди властите да публикуват прозрачно всички собственици на медии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!