Цената на електронната винетка за леките автомобили (до 3,5 тона) ще е същата, както и на хартиената – 97 лева. Електронната винетка ще важи в срок от 12 месеца, независимо през кой месец е купена. Не се предвижда да се вади касова бележка. Това стана ясно от думите на инж. Светослав Глосов, член на УС на АПИ.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Ще бъде предложено да има дневна винетка, що се отнася до електронния вариант на винетките. Глосов обаче обяви пред Нова телевизия, че ще се обсъжда цената и вероятно тя ще е по-висока, отколкото ако разделиш на 365 дни цената на годишната винетка, но в рамките на няколко стотинки.
Глосов обясни и, че проверка дали има винетка ще се прави чрез камерите на КАТ и чрез тези, които се предвиждат към ТОЛ системата. Когато автомобил минава през участък, наблюдаван от КАТ чрез камера, камерата ще сканира номера на колата и ще проверява в електронна база данни към бъдещата ТОЛ система дали съответния автомобил има винетка. Ако няма платена винетка, нарушителят получава фиш с глоба на домашния си адрес.
Относно ТОЛ системата Глосов каза, че най-вероятно няма да има гишета с бариери, на които се плаща таксата. Вместо това таксата ще се плаща на специални пунктове – примерно на бензиностанция. Членът на УС на АПИ не вярва това да предизвика опашки, тъй като и сега шофьорите на ТИР-ове плащали на гишета на границата. Освен това при плащане на винетка, може да вкараш повече пари и всъщност предварително да платиш за пътуване в бъдеще.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
По план през 2018 година трябва да започне изграждането на ТОЛ системата, а през 2019 година би трябвало тя да стартира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!