В деня на Световния ден на водата – 22 март, екологичната организация "Грийнпийс" - България и екологичното сдружение "За Земята" дадоха официален старт на кампанията за намаляване на замърсяването с пластмаси във водните басейни под надслов "Морето не е за една ваканция".
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Кампанията се провежда у нас за трета поредна година и е част от всеобща инициатива за намаляване на пластмасата в океаните, подета от най-големите международни организации, сред които "Грийнпийс", "Приятели на Земята" и "Европейската мрежа за нулеви отпадъци".
Основната цел на екоактивистите е да насочат общественото внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси и това от своя страна да доведе до по-отговорно отношение към отпадъците, което ще подобри състоянието на водните басейни и качеството на живот на хората.
Прекомерната употреба на еднократни пластмасови изделия в последните десетилетия е довела до повсеместно замърсяване на водоемите, моретата и океаните по цял свят с пластмаса - т.нар. "пластмасов смог“. Тези частици във водните басейни навлизат в хранителната верига на морските животни и заплашват не само тях, но и здравето на хората, които след това ги консумират.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Почистването на замърсени плажове, речни дерета и язовири само временно намалява проблема, но трайно решение трябва да се търси в премахването на причините за него. Най-големите "виновници“ за пластмасовото замърсяване са чаши и бутилки, както и торбички, вилици, чинийки, опаковки и други еднократни изделия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Подкрепата на Холивуд
Кампанията "Морето не е за една ваканция“ у нас бе подкрепена и от Европейската мрежа за нулеви отпадъци (Zero Waste Europe) - движение за цялостно намаляване на отпадъците, в което членува и българската екоорганизация "За Земята”.
Идеята за нулеви отпадъци доби голяма популярност след като актьорът Джеръми Айрънс застана зад нея. Той обиколи света и засне документалния филм Бунище Земя (Trashed), който накара милиони хора на планетата да се замислят за своя отпечатък върху природата.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
"Бих искал хората да лобират пред своите политици за приемането на закони, които да намаляват отпадъците и да регулират производството на опаковки, особено пластмасовите, които съдържат скрити токсини, и най-вече тези опаковки, които се използват за пакетиране на храна и бутилирана вода” – споделя холивудската звезда в интервю за престижния английски всекидневник The Guardian.
Какво следва?
През следващите месеци българските екоактивисти от "Грийнпийс" и "За Земята" ще представят пред обществото проблемите, свързани със замърсяването на околната среда чрез няколко кампании, засягащи различни сфери на обществения живот и своевременно ще предлагат адекватни идеи за разрешаването им.
Акцентът тази година ще бъде върху чистата вода и храна, която хората употребяват - да не използваме пластмаса, когато се храним и пием, най-вече тази за еднократна употреба - чашки, кутии, прибори, торби.
Децата
Екозащитниците предвиждат тази година да стигнат и до най-малките – децата в детските градини, тъй като навиците за чистота и отношението към околната среда се придобиват още в тази най-ранна възраст.
Идеята е да се реши проблема с пластмасовите чашки за еднократна употреба в детските градини, с които децата пият вода и след това веднага изхвърлят. Порочната практика оставя след себе си десетки хиляди чашки, които се превръщат завинаги в опасни отпадъци за природата, а както опитът показва, след това и за човека.
Това разхищение на средства и суровини, което не се одобрява от родителите, но е все още сложен казус за разрешаване от институциите, освен вредно за децата, е и напълно излишно, а решението е просто - индивидуални чаши или бутилки за многократна употреба.