Международната агенция за атомна енергия работи много добре с българските власти. Български специалисти работят в много от отделите в МААЕ, включително и в моя департамент. Това заяви заместник-генералният директор на МААЕ Александър Бичков, цитиран от БГНЕС.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
От гледна точка на техническото сътрудничество България е един от нашите устойчиви партньори. Българските специалисти работят активно в тези страни, където е необходима помощ за развитието на ВВЕР технологията. Това е много важно, за да има още един страничен поглед, а не само руския. От всякаква гледна точка ние сме много доволни от сътрудничеството с България. Понякога възникват въпроси от регионален характер към българските власти. Като организация на ООН нашият партньор от другата страна е съответното МВнР.
Сега МААЕ очаква как ще бъде решен въпросът за по-нататъшната съдба на АЕЦ "Белене". Защото смятаме, че България е достатъчно подготвена за по-нататъшно развитие на ядрената енергетика. Така че ако бъде взето решение за строителството и ако от нас е нужна помощ, ние сме винаги готови да откликнем.
По линията на сътрудничеството в ядрената безопасност в България многократно са изпращани мисии, които да проверяват работата на държавния енергиен регулатор и оператора на АЕЦ. Към България не е имало никакви претенции и забележки. България е една от тези страни, които не са с особено големи ядрени програми, но там има устойчива ситуация по отношение на безопасната експлоатация на ядрените мощности.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Може да има някакви малки недостатъци, които ние от МААЕ не виждаме, но като цяло АЕЦ "Козлодуй" е устойчиво работеща станция, която изпълнява всички изисквания на МААЕ. И която в момента много добре се е вписала в европейската система за безопасно използване на ядрената енергия за мирни цели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Дали процесът по удължаване на срока на работа на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" се забавя допълнително от усложнената политическа ситуация в България? Това се случва и в други страни. Но политическата ситуация може да се отрази само по отношение на сроковете, така че няма нищо страшно в това. Вие имате много квалифицирани специалисти.
Удивително е колко бързо светът преодоля аварията от Фукушима и си извади правилните изводи по отношение на безопасността. За разлика от чернобилския синдром, аварията във Фукущима ни даде възможност да преосмислим някои аспекти на безопасността. И ако Чернобил просто беше много силен шок, който силно забави всичко наоколо за дълго, то Фукушима – на фона на ренесанса - даде възможност светът много силно да се фокусира на безопасността, както и на връзките с обществеността. Тази авария засили развитието и на нашата дейност в МААЕ. Създаде се и световен ядрен екшън план по отношение на безопасността. Трябваха ни само 6 месеца след аварията във Фукушима и сключихме международно споразумение за ядрена безопасност.