КНСБ осъжда остро вчерашното решение на парламентарната икономическа комисия да отхвърли предложенията на синдиката за текста на чл. 21 от проекта на Закон за публичните предприятия.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
С това Народното събрание на практика отряза работниците от правото им да контролират публичните компании, което е тяхно право по Конституция, законите на Р България, както и редица международни актове, които препоръчват независим надзор над управлението на държавните дружества. Това се казва в позиция на КНСБ във връзка с решението на НС.
От синдиката припомнят, че участието на представителите на работниците и служителите в управлението на публичните предприятия, както в Надзорния съвет на новата Агенция за публичните предприятия и контрол, е част от препоръките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) към междуведомствена работна група, която разработи проекта на нормативен акт. Мярката е част и от Плана за действие на българското правителство за мерки в отговор на намеренията на Република България за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и към Банковия съюз.
Преди разглеждането му в парламента, проектозаконът бе разгледан в Националния съвет за тристранно сътрудничество, който обсъди и прие принципите, залегнали в него, включително и участието на хората на труда в управлението на държавните предприятия.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Погазването на принципа, че работниците не могат да контролират компаниите, в които се трудят, означава отказ от прозрачност, което създава рискове за злоупотреби с и без това ограничения публичен ресурс, заявяват от КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Пренебрегването на решенията на социалните партньори в НСТС е още един негативен сигнал в посока на съмненията за непрозрачно управление на държавните фирми.
Настояваме парламента да се съобрази с предложенията на КНСБ и да промени закона, така че работниците и служителите да бъдат представени както в управленските органи на публичните предприятия, така и в Надзорния съвет на новата Агенция.
Отхвърлянето на тези текстове би означавало социално напрежение във важни сфери от икономиката с негативен ефект върху ключови региони от страната.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"