Донорите от "Тройката" /ЕС, МВФ, ЕЦБ/ започват днес в Кипър по-нататъшни преговори за спасяването на икономиката на средиземноморския остров. Финансите на Кипър са затруднени заради тесните връзки с Гърция. Кипърското правителство смята, че мерките за икономии, които се искат срещу помощта, са твърде тежки. Мерките ще засегнат икономика, която вече е в рецесия, предаде БГНЕС.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Поисканата в края на юни помощ, според експерти, може да надхвърли 10 млрд. евро.
Представители на Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд ще започнат в петък третия кръг от преговорите в Кипър, съобщи министерството на финансите на Кипър в комюнике.
МВФ потвърди в сряда изпращането през тази седмица на мисия в Кипър, за да се постигне "напредък в преговорите за политическата основа на евентуална програма за подпомагане". Кипър е първата страна, която потърси спешна помощ от ЕС. Самата страна е ротационен председател на съюза от 1 юли.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
"Тройката" поиска от Никозия да намали заплатите на държавните служители с 15%, социалните помощи с 10%, да ограничи подпомагането за жилища и субсидирането на строителството им. Кипър трябва да увеличи ДДС според формула, включваща 80% от съкращаване на публичните разходи и 20% увеличаване на данъците.
Според кипърската преса правителството предлага съкращаване на разходите с едва 60% от исканото с цел намаляване на натрупания дефицит от един милиард евро в края на 2016 г., а не в края на 2015 г., както се препоръчва от "Тройката".
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Кипър би трябвало да бъде единствената страна от 27-те членки на Европейския съюз, която отчита рецесия през 2014 г., като се очаква спад в БВП от 0,7%, според есенната прогноза на Европейската комисия, публикувана в сряда.
Редактор: Десислава Ушатова