В читалище "Славянска беседа" отбелязаха 103-годишнина от подписването на Ньойския договор (1919 – 2022), фатален за България и за хилядите българи, останали извън нейните предели, като вечерта е посветена на Западните покрайнини, предаде БГНЕС.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Една от най-тъжните дати от нашата история е 27 ноември 1919 г., когато се подписва една от най-пагубните спогодби. Ньойският договор за победителите е мирен, но за нас той е пагубен. Според клаузите България се лишава от български територии, включително и от Западните покрайнини. 120 хиляди българи са оставени на произвола на съдбата.
Българските църковни енории са окупирани от Сръбската православна църква, а първото, което тя прави, е да изгони българските свещеници, като някои от тях намират и смъртта си. Страната ни се лишава от 11 хил. кв. км. територия, осъдена е да плаща военни репарации, оставена е в изолация. На България е нанесен икономически, политически и морален удар.
Председателят на Културно-информационния център в Босилеград Иван Николов отбеляза жестокостта на сръбската асимилаторска политика и на безсилието на българската. "Използваме всички известни методи на борба за оцеляване. Изживяхме илюзиите, че можем да реализираме правата си в бивша Югославия и днешна Сърбия", заяви той и подчерта, че България няма и до днес ясно формулирана политика към правата на българите в Западните покрайнини. "Българските приоритети бяха присъединяването към НАТО и към ЕС, а не българите в Западните покрайнини", каза Иван Николов.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Той обаче посочи, че през последните 20 години България даде образование на стотици българи от Западните покрайнини, даде българско гражданство на всички, които го поискаха, оказа хуманитарна помощ и т.н. "Имаме нужда от цялостно преосмисляне на българската политика към българите в Западните покрайнини", категоричен е председателят на Културно-информационния център в Босилеград.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той предупреди българската общественост за надигащата се антибългарска вълна в Сърбия. По думите му от страна на Сръбската православна църква и Сръбската академия на науките се провежда подмяна на историята, а на младите сърби се насажда омраза към българите. "Известни имена на сръбската наука открито говорят, че сръбският идеал е Сръбската държава да се простира на 40 км от Загреб и на 20 км от София, разказа Иван Николов.
Той добави и че през последните 7 години Босилеградско е изправено пред екокатастрофа, но реакция от страна на България няма, а опазването на малкото останали българи от Западните покрайнини е нещо, което касае всички българи, независимо къде се намират те. "Почти 95% от българите от Западните покрайнини идват да учат в България", съобщи Иван Николов и апелира към българските държавници и политици да не забравят Западните покрайнини.
А причината за мълчанието и незаинтересоваността на политиците ни са две – или не познават достатъчно добре историята ни, или поради геополитически и партньорски причини я оставят настрана, сякаш тя е нещо, което трябва да си остане в миналото. Която и да е от двете причини обаче следва да се промени и България да покаже, че мисли и я е грижа за българите, останали извън пределите й.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"