"Аз съм против мажоритарно гласуване, намаляване на субсидията и др. искания на "Има такъв народ", писал съм и преди. Не трябва да има и избирателен район "чужбина", а гласовете от чужбина да се разпределят в български избирателни райони.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Но, който си мисли, че всичко това можеха сега да го въведат с едно гласуване, не знае за какво става дума:
Мажоритарен район чужбина означава да се установи колко българи живеят в чужбина, и да се районира светът - примерно: САЩ - 4 мандата, Германия - 1 мандат, Великобритания - 1 мандат, Испания - 4 мандата, Гърция 4 мандата, Италия - 3 мандата и т. н.
Може ли някой да направи това? Как ще ги изчисли и районира?", пише журналистът Иван Бакалов в социалните мрежи.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
"Като всички тези българи там присъстват в избирателните списъци у нас с адресите си по местоживеене преди да емигрират. Съсед от старата махала живее в Швеция от 1978, от когато баща му зъболекар замина да работи там и остана, още се води в избирателния списък на адреса си. На всичкото отгоре почина преди две години и още се води. Смъртни актове от чужбина на стигат до нашите общини, освен ако роднини по някакви причини не донесат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За мажоритарните избори. Един мандат тежи около 22 хил. избиратели. Да, ама... От тях живеят в чужбина към една пета - една четвърт. И не е равномерно във всички райони на България. Като се направи райониране за мажоритарни избори по избирателни списъци, ще се окаже, че в някои райони вместо 23 хил. примерно, реално има по 10 хил. избиратели. От тях гласуват 50%. На втори тур депутат ще изберат 3 хил. души. Може да си представи човек колко лесно ще се купуват депутатски места.
Така че мажоритарното гласуване не може да се въведе докато не се изчистят избирателните списъци от живеещите в чужбина, не мине още едно преброяване и не се установят трайно пребиваващите у нас и в чужбина, на техните си адреси там, че да им правят избирателни райони. В някои страни който живее повече от 5-6 години в чужбина, губи правото си на глас. И при нас трябва да има някакво подобно ограничение, а не ограничаване на броя на секциите.
А за мажоритарната избирателна система - ако повечето хора искат, добре, да го въведем, ще поизчисти от множество малки партийки, които всяка година прелитат към едни и други, и депутатите им с една партия влизат, с друга излизат.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Но ако искаме толкова мажоритарна, най-добре е да е смесена, наполовина мажоритарна, наполовина пропорционална, както беше на изборите за ВНС 1990 г. Мажоритарната система е характерна за двупартийни демокрации. Великобритания е пример как партия с няколко милиона гласа има един депутат", допълни той.