11 сигнала за съмнения в качеството на водата в басейните в София са получени до момента в Районната здравна инспекция. Само 4 от тях са основателни и басейните са затворени, каза за БНР д-р Христина Котларска, началник отдел в инспекцията. По четирите сигнала е установено микробиологично замърсяване на водата. Тя се изследва за ешерихия коли, стафилококи и интеркоков титър, предаде КРОСС.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Има ли раздвижване на тези показатели, то винаги е свързано и с раздвижване в химични показатели, активна реакция, остатъчен свободен хлор. Това значи, че водата вече не е епидемиологично безопасна и следва заповед за спиране, обясни д-р Котларска.
Децата под 2-годишна възраст не е препоръчително да ползват общите басейни, за да се избегнат кожни реакции, каза още тя. Те са с много по-чувствителна кожа, чувствителни лигавици, могат и да погълнат вода, но майката си носи отговорност и трябва да се консултира с личния лекар".
Химици следят за качеството на водата, като хлораторните системи са автоматизирани и веднага се установява има ли замърсяване. Проверката се прави няколко пъти на ден, уточни д-р Котларска:
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Химиците следят остатъчния свободен хлор, който трябва да се поддържа в определени граници. Техните пречистватели и аераторни съоръжения са автоматизирани. Едно накапване по скалата може да се види РН-то и остатъчният свободен хлор.
Забранени за къпане остават откритите водни площи Ботунец, Враждебна, Дружба и Панчарево.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Редактор: Ая Косарова