Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Информацията на бъдещето ще се пази от плесени

14 юли 2013, 14:47 часа • 13514 прочитания

Учените смятат, че слузести плесени са възможното бъдеще на компютърните технологии. Оказва се, че тези древни прости животни, обитаващи планетата не един милиард години и умеещи при определени условия да се обединяват в слузоподобна многоядрена субстанция, притежават свойствата на мемристори*. 

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

Тази особеност е открита при изследването на Physarum polycephalum – яркожълта субстанция, растяща в сенчести и влажни зони, като например гниещи листа и трупи. Пропускайки през нея ток с различно напрежение, изследователите открили, че хранителните процеси на плесена променяли своето съпротивление. Тоест демонстрирали свойства на биологичен мемристор (за изследването може да прочетете в arXiv.org). 

Учените са убедени: съществуват множество насоки на възможното приложение на мемристорите. Благодарение на своята „памет” на съпротивление те са подходящи за съхранение на информация, а при конструиране на изкуствени невронни мрежи мемристорът може да играе роля на електронен синапс, съединяващ невроните. 

Теоретичното съществуване на мемристорите е предсказано още през 1971 г. от проф. Леон Чуа от Калифорнийския университет в Бъркли. Но чак през 2008 г. е създаден първият образец от наночастици на титанов диоксид.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Макар че уникални „мемристорни” свойства са били открити при листата, човешките потни жлези и дори кравите, възможното използване на тези предмети за конструирането на микроелектроника оставало съмнително. 

В това отношение въпросните плесени предоставят много повече пространство за изследвания, тъй като лесно се получават и задържат. Освен това тези прости организми са задействани в редица опити, които могат да подпомогнат по-нататъшната работа в съединяването на живите същества с компютърната техника и биоелектронните схеми. 

И така, оказва се, че гъбите, поставени в лабиринт, доказали, че притежават нещо от рода на примитивен интелект, който позволява на съществата да намират най-оптималния път към източника на храна. Освен това учените открили в тях способност да се подреждат в най-ефективната структура и моделирали на основата на P. Polycephalum карта на железопътната структура на Токио и предградията.

Сега наред с изследванията на биологичните мемристори продължава изучаването на самоорганизацията на тези плесени. Според специалистите това, как простите организми строят своята мрежа за доставка на хранителни вещества, ще помогне в бъдеще да се използват получените данни при строежа на компютърни схеми. 

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

*Мемристор (англ. memristor, от memory – „памет”, и resistor – „електрическо съпротивление”) – пасивен елемент в микроелектрониката, способен да променя своето съпротивление в зависимост от протичащия през него заряд (интеграла на тока за времето на работа).

Още интересни материали четете на сайта megavselena.com

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес