Държавите-членки на ЕС одобриха с голямо мнозинство 90-дневни изследвания за токсичност на ГМО, за които се иска пускане на пазара на храни, съобщиха във вторник европейски източници пред АФП. Решението не засяга културите за засаждане.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Европейската комисия потвърди пред АФП приемането на тази мярка. Сега текстът трябва да бъде формално приет и публикуван от Официален вестник на Европейския съюз, за да влезе в сила. "Това е въпрос на седмици", каза източникът.
Двадесет държави гласуваха в понеделник в полза на мярката по време на среща на експерти в Брюксел.
Великобритания и Швеция гласуваха против заради твърде дългия, според тях, срок.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Според сега действащия регламент срокът е 17-дневен, но на практика 75% от исканията от фирми за пускане на пазара на ГМО, използвани за храна и фураж, бяха придружени от тестове за токсичност, извършвани в 90-дневен срок, се подчертава в информацията.
Френската евродепутатка Корин Лепаж осъди "оценката, според която рисковете от ГМО се намаляват". Бившата френска министърка на околната среда, която е докладчик на Европейския парламент за отношението към ГМО, настояваше за проучвания за токсичност две години.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
"След всички тези години на дебати скандално е, че Франция позволи да се приеме оценка за намаляващ риск от ГМО", каза тя в изявление.
"Това гласуване на Франция е в пълно противоречие с ангажиментите на френското правителство да подобри оценяването на рисковете и не се осмелявам да мисля, че то е насочено към подкрепа на САЩ в рамките на преговорите за свободна търговия ЕС - САЩ", добавя тя.
Мярката трябва да деблокира разрешенията за пускане на пазара на ГМО. Тя не урежда исканията за разрешения за култури - тема, която се политизира много. Разрешенията за отглеждане тровят отношенията между Европейската комисия и държавите-членки.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Осем страни - България, Франция, Германия, Люксембург, Австрия, Унгария, Гърция и Полша поддържат предпазни клаузи, които забраняват на тяхна територия отглеждане на култури от единствените две култури ГМО, разрешени за отглеждане в ЕС - царевицата MON 810 на Монсанто и картофа Амфлора за производство на нишесте на BASF.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу бе опитал да предизвика вдигане на забраните, но разобличен от правителствата при гласуването, изостави идеята.