През миналата година се е влошило положението с независимостта на медиите в България, заради засилване на концентрацията на собственост, взаимни обвинения между издатели в корупционни отношения с правителството, данъчни измами и други престъпления. Такъв извод прави американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус" в свой доклад си за страните в преход.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Анализаторите допълват негативната картина с икономическата криза, която „проби дупка в доходите на медиите, увеличи тяхната зависимост от правителствената реклама и собствениците с политически връзки".
България попада заедно с Румъния, Полша и Таджикистан сред 29-те страни, които имат спад в категорията "Независими медии". Според авторите на доклада ниската избирателна активност на изборите за ново правителство е демонстрирала разочарованието на гражданите от икономическите трудности и от цялата политическа класа.
„След многократно понижаване на показателите за независимост на правораздавателната система, независимост на медиите и демократичност на националното управление цялостният резултат за България се е понижил почти два пъти спрямо този на Румъния, откакто двете страни влязоха в ЕС през 2007г."
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Документът алармира и за заплахи срещу журналисти в България. "Журналистите в България продължават да са заплашвани с физическа разправа, често заради разследванията си, представляващи заплаха за могъщите корпоративни интереси или водещи до разобличаването на организираната престъпност.”
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Индексът, по който анализаторите изготвят оценката си, се изчислява с уговорката, че не отразява изчерпателно състоянието на демокрацията в страните. Авторите обясняват, че подходът им дава възможност за всички интересуващи се от инвестиране, работа или връзки с някоя от 29-те страни да имат поглед в сравнителен план за тенденциите през изминалите години.