България продължава да е под наблюдение. Твърдението, че механизмът за наблюдение на правосъдието и върховенството на правото в България е отпаднал, не е вярно. Това става ясно от отговор на зам.-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова на писмен въпрос, отправен от евродепутата Елена Йончева.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Последният доклад по тази процедура беше публикуван през есента на 2019 г. Оттогава представители на ГЕРБ спекулират, че механизмът е прекратен, но обяснението на Еврокомисията е недвусмислено.
В писмения отговор на Вера Йоурова изрично се отбелязва, че „понастоящем Решение 2006/929/ЕО на Комисията за създаване на Механизъм за сътрудничество и проверка в България остава в сила. В съответствие с неговите изисквания, за отмяната му е необходимо ново решение на Комисията, след като се вземат предвид забележките на Европейския парламент и на Съвета, посочва тя, цитирана от Фрогнюз.
Зам.-председателят на Европейската комисия припомня изводите от есента на 2019 г. като отбелязва, че те все още са в сила – „продължават да съществуват редица предизвикателства, включително гарантирането на ефективни наказателни разследвания и постигането на солидни резултати по отношение на окончателните присъди по дела за корупция по високите етажи на властта. Комисията не е променила своята оценка, съдържаща се в доклада от октомври 2019 г.“
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
В същото време комисар Йоурова съобщава, че Европейската комисия „поддържа тясна връзка с българските органи и, както и с всички държави членки, започна диалог в навечерието на предстоящия нов доклад относно върховенството на правото, в който специална глава е посветена на борбата с корупцията.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Нещо повече – оценката за състоянието на върховенството на правото се превръща в условие пред страните-членки за получаване на европейско финансиране като е възможно дори да се стигне до редуциране или спиране на средствата. Разпределянето на парите от следващата Многогодишна финансова рамка на ЕС ще бъде обвързано и със спазването на върховенството на правото, а вече официално се потвърди, че България остава обект на мониторинг от страна на Европейската комисия по този въпрос, коментира евродепутатът Елена Йончева.
Припомняме, че първи по въпроса възнегодува телевизионният водещ Слави Трифонов, който обвини външният министър Екатерина Захариева в лъжа.