Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕРП-тата с бум на разкритите кражби на ток

03 август 2017, 17:10 часа • 1948 прочитания

Между 14 и 50% са се увеличили случаите на разкрити кражби на ток за последната една година. Това отчитат и трите най-големи електроразпределителни дружества, които работят в страната.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

От началото на юли санкциите за некоректните абонати се увеличиха с 30%, доставчиците обаче продължават да чакат нови по-ясни правила за таксуване на кражбите, обобщава данните БНТ.

Крадците на ток у нас не са непременно бедни хора, които не могат да плащат електроенергията си, показват проверките на доставчиците. "Констатирали сме многократно нарушения и на хора, които са с по-нисък социален статус, но също така сме констатирали нарушения и на хора, които са много по-високо в обществото - на къщи с басейни и доста луксозни имоти", обясни Филип Йорданов, ръководител нетехнически загуби в "ЧЕЗ Разпределение".

Когато даден потребител краде, той вреди както на енергийното дружество, така и на съседите си, защото влошава качеството на подавания към тях ток.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

"Кражбите се осъществяват принципно по два начина - или се заобикаля измервателното средство, но този вид кражби много рядко се прилага, защото те са много видими, или се поврежда измервателното средство с идеята то да не отчете цялото количество, но в същото време да отчита някакво малко количество, за да не привлича вниманието на нашите организации", посочва Гочо Чемширов, зам.-председател на СД на "Електроразпределение Юг".

В Южна България дори са разкрили група, която се занимава с умишленото повреждане на електромери. Цените на подобна услуга варират между 200 и 500 лева.

"Дори и след последното увеличение, санкциите на некоректните потребители, които се привързват към мрежата на дружеството е доста по-ниска от цената на нашите коректни потребители. По този начин едните се демотивират, а другите са поощрени да продължат по същия начин да действат и в бъдеще", посочва Филип Йорданов.

"Ако енергията мине през електромера и бъде отчетена, клиентът я плаща по 109 лева. Ако успее да си повреди електромера, я плаща по 75 лева", изчислява Чемширов.

Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)

Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"

От 1 юли цените за нарушителите са леко завишени и вече са почти изравнени с тези на изрядните платци. От доставчика на ток в Североизточна България отчитат 317 случаи на осъдени нарушители за кражби на ток през 2015 и 2016 г. Едва 8 обаче са с ефективни присъди, останалите са с условни и пробация.

От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обмислят да затегнат още правилата за санкциониране, като това се очаква да се случи до края на годината. Доставчиците на ток разчитат също на нова дискусия по проблема, който засяга най-вече редовните платци.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес