Има прогнози за скок в цената на електрическата енергия у нас през следващата година. Той ще се равнява на 10%, но ще е следствие на спекулации на пазара. Това заяви енергийният експерт Виктор Минчев в ефира на Нова телевизия.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
ОЩЕ: Сабрутев обясни може ли да бъдат изтеглени териториалните планове за справедлив преход
Икономистът Георги Ангелов обясни, че плавният преход предвижда централите на въглища да са като студен резерв за електроенергия и да се включат при нужда, например зимата. По думите му идеята е те да не са основен източник на енергия, но да работят още 10-15 години.
Според Виктор Минчев обаче спорът в момента е повече политически, отколкото технически или енергетичен. „Политиката е в това, че ние дълги години гарантирахме базово опериране на комплекса „Марица изток-2”, което е много над това, което ни е нужно”, посочи той.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
„Когато някой каже, че въглищните ТЕЦ-ове не са толкова конкурентоспособни с останалите източници на енергия, трябва да сме наясно, че това е заради целенасочена политика на ЕС. Това решение е политическо, не е пазарно. Ако ги нямаше тези политици, въглищата пак щяха да са един от най-евтините източници”, категоричен е икономистът Георги Вулджев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
ОЩЕ: Парламентът одобри споразумението на кабинета с енергетиците (ВИДЕО)
"В Тексас преди 12 години беше като в България - 50% от енергията идваше от въглища. Сега са 5%, като навсякъде има газови централи и соларни паркове", даде пример Ангелов. Той подчерта, че в САЩ няма квоти, просто това са по-евтини източници на енергия.
“В България ще стане като в Тексас, но след 15 години. Важно е да видим как да направим прехода през този период”, обясни икономистът.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Той коментира и вноса на ток, като беше категоричен, че България ще остане нетен износител на ток. "Може в един момента да се купува енергия от Румъния, когато е по-евтина, но след няколко часа България пак изнася", каза икономистът от “Отворено общество”.