Близо една четвърт или 23% от българите в трудоспособна възраст обмислят да си потърсят работа в чужбина. Това сочат резултат от национално представително социологическо проучване, направено по поръчка на фондация "Фридрих Еберт" от агенция "Сова Харис".
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Изпълнителният директор на агенцията Васил Тончев обясни, че това не означава задължително, че хората ще напуснат страната ни. 54 % от тях обаче споделят, че имат опит с работа в чужбина.
"95% посочват като основна причина, заради която напускат, трудовото възнаграждение. Проблемът го има във всички източноевропейски страни, но като че ли вече там характеристиките са други и мотивите са други, а има и обратната тенденция, т.е. ние и там сме с няколко стъпки назад", каза Тончев, цитиран от националното радио.
На второ и трето място като причини за напускане са по-добрата социална система и по-доброто здравеопазване.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
32 процента от хората смятат, ако напуснат България, да го направят за над 5 години. 85% от анкетираните биха потърсили работа в страна от ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Данните сочат, че по отношение на пола 64% от имащите намерение да потърсят работа в чужбина са мъже. 62% от възнамеряващите са със средно образование, 60% са на възраст 18-40 г., а 80% живеят извън столицата.
34 на сто са готови да заминат на работа в чужбина без предварително подписан трудов договор.
38% те не биха търсили работа в чужбина, ако получаваха заплата между 1000 и 2000 лв.; 36% - между 2000 и 3000 лв.; 14% - до 1000 лв. Само 1% заявяват, че няма заплата, която да ги мотивира да останат в България.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Две трети от анкетираните не одобряват мерките за привличане на работници от трети страни, а 23% ги одобряват.
Проучването е извършено в периода 1 - 8 септември 2018 г.