След сигналите за лошо стопанисване на "Източната могила" и Селищната могила край с. Караново министърът на културата Боил Банов направи днес изненадваща проверка на обектите. На място беше установено състоянието на археологическите обекти.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
След проверката стана ясно, че Министерството на културата ще вземе мерки за укрепване и съхранение на обектите в най-кратки срокове.
От 2008 г. при старта на разкопките Министерството на културата е отпуснало е отпуснало общо за двата обекта 18 000 лв. за археологическо проучване. През 2013 г. – 10 000 лв., през 2014 г. – още 30 000 лв. за проучване и консервация.
Карановската Селищна могила е едно от най-големите праисторически селища в България и Европа. Обитавана е от средата на VI до II хилядолетие пр. н. е. Тя е висока 13 м с диаметър при основата 250/150 м. Проучена е площ от 1700 кв. м. Установени са 7 основни културни пласта, които се отнасят към неолита, халколита и бронзовата епоха. Те я богата съкровищница на археологичеки находки от най-дълбока древност.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
"Източната могила" се намира на 980 м. североизточно от центъра на селото. Тя притежава статут на единична археологическа недвижима културна ценност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
При спасителните проучвания, провеждани от археолога д-р Веселин Игнатов на Източната могила, през 2008 г. се открива погребение на тракийски владетел, който според древнотракийския обичай е погребан със своята колесница, датирана от средата на І век след Христа. Открити са и други изключително ценни находки.
В района са открити и печатите и плочката с писмени знаци от Караново, които са едни от първите в света източници на най-старата писменост на Земята - тракийската.