До 27 март всяка Районна избирателна комисия трябва да оповести по подходящ начин - чрез средствата за масова информация - къде се намират избирателните секции, определени за гласуване на хора с увреждания, съобщава ЦИК, цитирана от БНР.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
ЦИК реши, че хора с увредено зрение, с увреден слух, затруднения в придвижването или с друго увреждане ще могат да гласуват - освен в секцията по постоянен или настоящ адрес - в друга, избрана от тях. Те ще могат да гласуват и с придружител или в подвижна избирателна кутия.
Когато сградата за гласуване на 4 април има повече от един етаж, на първия трябва да се обособи секция с по-малък брой избиратели, в която да гласуват хора с увредено зрение, слух или със затруднения в придвижването, която е указана по подходящ начин с насочващи табели. Тези избиратели могат да гласуват и в избрана от тях подходяща секция, която не съвпада с постоянен или настоящ адрес. Преценката за това дали секцията е подходяща е на самия избирател, а не на секционната комисия.
Когато увреждането не позволява човек да се подпише в списъка, член на комисията отбелязва гласувал и се подписва. Това се отбелязва и в графата за забележки на протокола на комисията.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Гласуване с придружител може да разреши секционната комисия на избирател с увредено зрение, слух или друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
При положение, че избирателят само се придвижва с помощта на придружител, се придружава до кабината или машината, но гласуването е самостоятелно.
ЦИК реши, че неграмотността не е основание за гласуване с придружител.