Мерките трябва да са конкретни, ясни и съобразени със ситуацията. Настоящите мерки са непоследователни и хаотични, а част от тях противоречат на законодателството - и на българското, и на европейското.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Правителството и Министерството на здравеопазването трябва да създадат ясен алгоритъм за това какво ще стане, когато болниците се напълнят и лекарите са принудени да избират кого да лекуват, но до този момент такова нещо не се вижда да е направено.
Това това каза пред БНР д-р Мария Петрова - адвокат по медицинско право:
"Създаването на регистър за COVID болни, без да има правно основание за това, както и затварянето на определени болници и определянето им за лечение само на COVID пациенти", посочи тя.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Според нея трябва да има болници, които да са само за пациенти с коронавирусна инфекция, а не да се ограничава достъпът на хора с други заболявания:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Законът в България казва, че всеки, когато потърси или му се оказва медицинска помощ, придобива качеството на пациент. По закон всяка една болница е длъжна да оказва спешна медицинска помощ.
Когато една болница си е позволила да спекулира в тази тежка ситуация и да не приеме пациент, най-малкото нещо, което може да ѝ се случи, е да бъде финансово санкционирана", коментира адвокатката.
Адв. Петрова подчерта в предаването "Нещо повече", че държавата е длъжна да предприеме всички мерки, така че да организира в системата на здравеопазването да има достатъчно лекари и сестри, а не кухи болници, както и да осигури достатъчно лекарства и система, по която да контролира изписването на медикаменти.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
По думите на д-р Петрова не е коректно в публичното пространство да се представя кръвната плазма като панацея и лечението с нея като винаги успешно:
"Актът на даряване е безвъзмезден и не би следвало да можем да посочваме конкретни лица, за които даряваме, законът не го позволява".