Защо България не изпълнява решения на Европейския съд по правата на човека (EСПЧ)? Международната платформа European Implementation Network показва, че почти половината от постановените решения на висшия съд, които са заведени срещу страната ни, не са изпълнени към момента.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Данните са обобщени на база 47 страни, които са подписали Европейската конвенция за правата на човека.
От информацията става ясно, че 48% от решенията или 79 дела срещу България през последните 10 години нямат развръзка. Исковете касаят основно нарушаване на човешките права от страна на органите на реда.
От 2002 г. досега съдът в Страсбург е постановил решения на повече от 30 случая на полицейско насилие и неправомерна употреба на сила. Освен това е изтъкната и неспособността на властите да разследват случаите, отбелязва още bTV по темата.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Изследването отчита още всички комплексни обстоятелства около задържане, липсата на навременни и адекватни медицински грижи, както и нехуманните условия в българските затвори. От анализа става ясно, че за 47 страни 43% от водещите дела са неизпълнени, като чакащите са над 1200.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Как е при останалите държави?
Румъния например не е изпълнила 44% от съдебните решения. Това са общо 71 дела. Гърция от своя страна не е изпълнила 42% или 39 дела.
С най-лоши показатели са Азербайджан - с 95% неизпълняемост, както и Русия с 89% или общо 218 дела.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Особени разлики се забелязват в страните от Скандинавието. Норвегия не е изпълнила две решения на Съда в Страсбург, а Швеция - 3. Дания няма неизпълнени решения.
Още по темата четете в тези материали.