БСП и ДПС сезират Конституционния съд заради новосформираната временна комисия, оглавявана от Яне Янев, която трябва да разследва корупцията по високите етажи на властта.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Под искането са се подписали 54 народни представители.
Любен Корнезов от левицата посочи, че досега Конституционният съд е обявил 124 текста, приети от парламента, за противоконституционни и очаква това да се случи и сега. Никъде в решението на парламента или в друг нормативен акт няма дефиниция за "висок етаж" - кои са средните, ниските или първите етажи, пише в мотивите на вносителите. Освен това те посочват, че комисията няма правомощията да се произнася по прекратени дела и преписки.
"Тази комисия няма за цел да разкрие някаква корупция, а да се намесва в работата основно на съдебната власт. Тук е решението, с което се дава на Яне Янев правото да изисква и анализира наказателни дела, прекратени преписки, а прекратяването на едно наказателно дело става с акт на съда и прокуратурата. Следователно тази комисия, начело с Яне Янев, се поставя над съд, над прокуратура", заяви Корнезов, цитиран от Дарик.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
По думите му според решението тази комисия трябва да установи "обективната истина по всяко едно дело": "В Българската конституция ясно е казано в член 8, че държавната власт се разделя на законодателна, изпълнителна, както знаете и съдебна. Парламентът осъществява парламентарен контрол, но само върху изпълнителната власт. Парламентът не може да упражнява парламентарен контрол върху съдебната власт".
Редактор: Ивайло Кючуков
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.