Международната организация за човешки права Amnesty International се присъедини към редицата критики към промените в Наказателния кодекс. Според нея измененията могат да бъдат използвани, за да цензурират критиките на правозащитни активисти, предаде Стандарт Нюз.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Новият Наказателен кодекс ще се обсъжда в парламента в следващите месеци. Законопроектът предлага присъди до осем години затвор за „български гражданин, който се постави в услуга на друга държава или на чужда организация, или на организация под чужд контрол, за да ѝ служи във вреда на Републиката".
„Не е ясно какво друго би целяло правителството с този закон, освен да държи под постоянен натиск критични неправителствени организации. Текстовете на предложените поправки са изключително неясни и не са дефинирани никъде в закона", каза Йезерка Тигани, заместник-директор на Amnesty International за Европа и Централна Азия.
Проектозаконът е обявен седмица след като Националната агенция по приходите започва проверка на водещата правозащитна организация Български хелзинкски комитет (БХК) и източниците ѝ на доход. Одитът е продиктуван от сигнал на членове на ултранационалистка партия, която скоро преди това БХК обвини в насаждане на омраза и ксенофобия.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
В месеците преди внасянето на проблемния проектозакон и започването на проверката от НАП, Българският хелзинкски комитет бе изявен критик на практиките на правителството по отношение на човешките права, особено в отношението към хората, търсещи убежище в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
„Това е първи такъв одит на БХК от основаването му през 1992 г. Организацията подава към НАП информация относно финансирането ѝ редовно и съгласно държавните изисквания. Трябва да бъде зададен въпросът защо внезапно и именно сега БХК е обект на такъв одит", допълни Йезерка Тигани.
Amnesty International призовава българския парламент да отхвърли предложените поправки в Наказателния кодекс и да осигури условия, в които правозащитните активисти да могат да продължат работата си.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.