Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алармите на СОД ще бъдат продавани на собствениците на охранявани обекти

30 декември 2013, 10:11 часа • 12356 прочитания

Собствениците на обекти, пазени до 31 декември от закритите полицейски служби "Сигнално-охранителна дейност" (СОД), ще могат да купят монтираните вътре аларми, собственост на МВР.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Разрешението да придобият техниката вероятно ще важи и за частните охранителни фирми, които приемат обекта по договор. Това предвижда заповед, която се очаква да бъде подписана днес от вицепремиера и вътрешен министър Цветлин Йовчев, научи "Труд" от източници във ведомството.

Вестта за очакваната регламентация бе посрещната с облекчение от шефовете на частни фирми в охранителния бранш. Те обясниха, че заповедта на Йовчев е закъсняла, но правилна и разумна, тъй като е имало опасност от 1 януари догодина хиляди обекти, от които си тръгва полицията, да останат на произвола на крадците.

Полицейският СОД пази около 50 000 жилища, офиси, складове и сгради на държавни и общински институции в страната. Смята се, че повече от половината клиенти са предплатили до края на годината, а МВР вече им е изпратило предизвестие, че прекратява договорите от първия ден на 2014 г.

Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)

Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово

Собствениците на обекти вече би трябвало да са потърсили за договор някоя от частните фирми, които предлагат услугата СОД. Но монтираните вътре датчици, кабели, контролни панели, трансмитери, сигнални сирени и т.н. се водят собственост на МВР и частните дружества нямат право да ги използват. Могат да ги демонтират и сложат нови, но целият процес ще отнеме месеци, през които обектът остава неохраняем. С новата заповед на Йовчев те само трябва да настроят предавателите на своите честоти и да включат новите сгради към маршрутите на патрулите си.

Първоначално становището на финансовото министерство било, че охранителната техника на МВР трябва да се демонтира, складира и продаде на търг. Това обаче би означавало - да се похаби, тъй като никоя охранителна фирма не слага СОД втора употреба, а и отделните части трудно могат да се рециклират. Частниците обяснили, че за тях техниката има стойност само ако е монтирана в сградата.

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

Преди дни експерти от финансовото ведомство разрешили продажбата, като се позовали на текст от закона, даващ право на вътрешния министър да се разпорежда със специалната техника. Така е станало възможно и да се появи заповедта на Йовчев.

Освен че сградите, пазени досега от полицейския СОД, ще останат охранявани, тя има и финансови измерения - от продажбите МВР остава да получи 10-15 млн. лева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес