От фондация „Български адвокати за правата на човека“ сме консултирали 80 нуждаещи се, които не са имали възможност да ползват адвокат и да платят за правните услуги. Това каза в националния пресклуб на БТА Стоян Мадин, ръководител проект ACF 630 „Защита на правата на човека по време на пандемия“.
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
Правните консултации и правните становища по висящи производства са в рамките на проекта, който приключва в края на този месец. Фондацията е организация с идеална цел, която съдейства за ефективно прилагане на международните стандарти за правна защита на правата на човека. Целта на проекта беше правната помощ да достигне до нуждаещите се хора, като сред тези 80 случаи има казуси, свързани с домашно насилие, с права на хора, лишени от свобода, с чужденци, търсещи международна закрила, посочи Мадин.
Един от казусите, по които работихме, беше свързан с разкриване на тайната на осиновяване, посочи адв. Пламен Стефанов. По думите му в съдебната практиката в България има единични случаи на разкриване на тайната на осиновяване. Според закона разкриването на тайната може да се разреши, само ако има „важни причини“, но те не са изрично и подробно указани, допълни той. По думите му всеки съд приема по различен начин значението на „важни причини“. В този казус тайната на осиновяването беше разкрита, като съдебният състав мотивира решението си на база Европейската конвенция по правата на човека и не намери нито една причина да откаже на лицето, търсещо биологичните си родители.
По-голямата част от хората, които ни търсят, искат проблемът им да се отнесе до съда по правата на човека в Страсбург, каза адв. София Разбойникова. Юристът припомни, че срокът за подаване на жалби до Страсбург е намален на 4 месеца.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Имало е случаи, в които адвокатите не са успели да помогнат. Адв. Разбойникова посочи, че такива случаи са били свързани с деца с увреждания, жертва на тормоз и дискриминация, включително и в училище. Изборът на родителите е или да преместят детето, или да търсят правата си по реда на Закона за защита от дискриминация, допълни тя. В случаите, в които има влезли в сила решения, но са приключили всякакви срокове за реакция, не сме имали реална възможност да окажем правна помощ, каза още Мадин и уточни, че въпреки това са насочвали хората към някакъв вид алтернатива, чрез която частично да решат проблема или поне да бъдат убедени, че казусът е приключен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Регионален център за правно консултиране помага безплатно на великотърновци