Столицата Лима е на брега на океана. Там живеят повече от 8 милиона жители, които се включиха в организирана симулация на земетресение, последвано от цунами. Ако това бедствие беше реално, при липса на превенция може да доведе до 50 хиляди жертви, смятат властите, предаде БГНЕС.
Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Гражданската защита оцени щетите от този фиктивен трус с продължителност 60 секунди на 50 хиляди загинали, два милиона ранени и 200 хиляди разрушени къщи.
"Тази равносметка е най-лошият от сценариите, ако не се подготвяме", обясни кметът на Лима, Сузана Виларан, която по съвместителство е отговорникът за Гражданска защита.
Големият град е разположен в пустиня и е обкръжен с бидонвили.
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
С масова евакуация на жилища и плажове, фалшиви загинали и ранени и летящи линейки – така хиляди столичани се включиха в мащабна репетиция на действията, които трябва да предприемат в случай на тревога заради магнитуд 8,0 по Рихтер.
"Ние излязохме от болницата бързо, но организирано, евакуирайки десетки пациенти", разказва Милагрос Перес, лекарка в детско отделение, която бе излязла на улицата – най-сигурното място по време на земетресение според спасителите.
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Госпожа Перес и 80% от населението на Лима се включиха в тренировките, организирани на национално равнище.
Страхът от силно земетресение в Лима е голям. Столицата често е разлюлявана от трусове със средна интензивност през последните години, но градът не е преживявал мощен трус от 250 години.
Ако при известна цикличност на трусовете продължава "сеизмичната тишина" /както наричат явлението учените/, това увеличава възможността земетресение с голяма интензивност да се случи всеки един момент.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
"Значи столицата на Перу, изцяло разрушена от земетресение през 1746 година, днес не е "готова" за голяма катастрофа", добавя кметицата.
Публичните сгради са обзаведени с указатели към сигурните места и табели показват пътищата за евакуация при цунами, но "симулациите са полезни - така знаем, че земята може да се разтърси всеки момент", обяснява Клаудия – адвокатка, която също взе участие в тренировките.
Земетресението от 28 октомври 1746 г. опустошава тогавашния град. Загиват между 15 хиляди и 20 хиляди души. Цунами довършва бреговата зона – там, където днес е аерогарата.
Редактор: Сияна Любомирова