До момента около 5 000 автобуса са без колани и не всички са технически пригодени затова. Това заяви заместник-министърът на транспорта Ангел Попов по време на обсъждане на работните проекти на законите за движението по пътищата, за водачите на моторни превозни средства и за пътните превозни средства.
Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)
Още: Седмична прогноза за времето за 24 февруари - 2 март 2025 г. (ГРАФИКА)
Темата за коланите в автобусите стана актуална след катастрофата на магистрала "Тракия" на 13 април, при която загинаха шестима души, а повече от 20 бяха ранени. В сегашния Закон за движение по пътищата няма изискване автобусите да имат колани, но е записано, че ако ги има, те трябва да се поставят. Друг е въпросът, че почти никой не спазва това изискване, а няма и контрол.
Попов уточни, че предстои да се уточни за колко от автобусите няма техническа възможност колани да се монтират. "В част от случаите седалките позволяват монтаж на колани, но такива не са сложени", обясни Попов. Той обясни, че не очаква вкарването на един такъв текст да удари сериозно превозвачите.
Според последните данни на КАТ към 1 април в страната има регистрирани 20 148 автобуса. Не е ясно обаче колко от тях са за междуградски превози.
Още: Скиор почина след удар в дърво край писта в Пампорово
Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!