Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

250 г. от написването на "История славянобългарска"

10 ноември 2012, 09:16 часа • 34454 прочитания

На 10 ноември се навършват 250 години от написването на "История славянобългарска" и 290 години от рождението на Паисий Хилендарски.

Още: Жълт код за студено време в Североизточна България

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

Паисий Хилендарски (1722–1773), често наричан още Отец Паисий, e български народен будител и духовник, автор на "История славянобългарска"

. Изразените в труда му идеи за национално възраждане и освобождение на българския народ карат много учени да го сочат за основоположника на българското Възраждане.

Канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 г., припомня БГНЕС.

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Още: Прогноза за времето - 24 февруари 2025 г. (понеделник)

Паисий Хилендарски е олицетворение на прехода от българското средновековие към епохата на национално-освободителното културно и политическо движение. Създаването на "История славянобългарска" по времето и при условията, в които той живее, е изключителен граждански и книжовен подвиг.

Подтикван от патриотизъм и тревога за съдбата на българския род и език, като възкресява славното минало на българите чрез своята "книжица" Паисий се стреми да събуди народностното им съзнание, да им внуши, че имат основания за високо национално самочувствие и гордост. Един от най-важните му аргументи за това е дейността на Константин-Кирил Философ и Методий.

С оценките си за славянските първоапостоли той продължава средновековната традиция на преклонение пред тяхното дело, положило основата на богатата старобългарска култура. За съзнанието му, че те имат първостепенно значение в българската история, говори фактът, че той включва в труда си отделна глава под надслов "За славянските учители". В нея Паисий Хилендарски дава животописни вести за тях, спира се на изнамирането на славянското писмо и създаването на общославянски книжовен език, посочва къде се осъществява мисията на Кирил и Методий и кой народ пръв е използвал преведените богослужебни книги. При трактовката на тези въпроси съобразно с духа на епохата се проявява романтичното отношение на автора към миналото на българския народ.

Президентът Росен Плевнелиев ще бъде на 10 ноември в Банско за участие в тържественото отбелязване на 250-годишнината.

Още: Колко ще ни струва почивката на морето през лятото?

Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.

В 10.00 часа в Духовно-историческия център "Св. Паисий Хилендарски" в града държавният глава ще присъства на възпоменателен молебен за отец Паисий и ще разгледа изложбата "Паисий - предвестници и следовници".

Началото на тържественото честване е в 11.00 часа на пл. "Възраждане", а в 11.50 часа президентът Росен Плевнелиев ще поднесе венец пред паметника на Паисий Хилендарски в Банско.

Редактор: М. Дачева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Васил Хаджийски
Васил Хаджийски Отговорен редактор
Новините днес