В ход е разследване на схеми за фалшиви стажове и обезщетения на пенсионери и гурбетчии от Неделино. Седем души от общината ще трябва да върнат над 70 000 лева, ако се докаже, че стажовете им са фалшиви, потвърди директорът на НОИ в Смолян Валентин Гаджев.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Проверка на схемите е направена след анонимен сигнал до Териториалното поделение на НОИ в Смолян. В него поименно са посочени четирима мъже и три жени. Полицията е поела случаите е образувала досъдебно производство.
"На една от жените вече има повдигнато и обвинение", съобщи Гаджев. Той допълни, че ако съдебните инстанции докажат фалшиви стажове, пенсионният орган трябва да се произнесе с разпореждане за възстановяване на сумите. Той допълни, че всеки от тях би следвало да възстанови по около 10 000 лева на държавата.
С негови решения изплащането на пенсиите на седемте възрастни е спряно, докато се установи дали стажът им е действителен. Разследването води до подозрения, че неделинци са си купили стажа от длъжностно лице, което им изработило документите за софийски предприятия.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Седмината пенсионери получили по няколко години стаж за първа и втора категория труд от железопътен завод "Георги Димитров" - София, "Строймашинженеринг" - София и "Строймашремонт" - София.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Повечето от тях обаче не можели да отговорят на въпросите на разследващите кога и къде са живели в столицата като са работили там. С този стаж обаче получавали по над 500 лева пенсия на месец.
Гаджев коментира, че в последно време зачестяват случаите на хора с фалшив стаж или обезщетения за работа в чужбина, като се използват луфтове в системата и най-вероятно от това някой изкарва пари, но хората в крайна сметка остават излъгани.
Наскоро се разбра, че за 42-ма гурбетчии от Неделино има съмнения за фиктивна работа в Испания и се водят дела. На тях също са спрени обезщетенията, докато се изясни дали има съмнения злоупотреба.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
"Ако се докаже, че стажът им като гурбетчии е фалшив, те ще трябва да връщат общо над 240 000 лева на държавата. Проверката за обезщетенията им е разпоредена от Централното управление на НОИ, заради съмнения в голямото количество хора при един осигурител назначени за кратко време", посочи Гаджев.
Гурбетчиите имат трудови договори за земеделска работа в Испания за по 10-15 дни, а всъщност разследващите се натъкват, че са били на гурбет едва по 3 дни или изобщо не са излизали от България. Те се ползват от Европейския регламент, според който, когато се работи в страна - членка на ЕС и имаш осигуряване, получаваш обезщетение от 60% от заплатата, която си получавал от последния работодател.
Неделинските гурбетчии били осигурявани на висок праг и след като работодателят ги съкратил, обезщетенията им като безработни били по около 74 лв. на ден от Държавното обществено осигуряване.
По 34 от 42 случая Административният съд в Смолян потвърди решенията на НОИ за спиране на обезщетенията и те вече се обжалват във ВАС. 8 са върнати за преразглеждане.