До края на годината ще остане затворен главният път между Смолян и Мадан заради все още активното свлачище. Около 7 месеца ще отнеме само укрепването му, заяви министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Тази сутрин той дойде да види мащаба на срутването и на какъв етап е изграждането на обходен път.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
По думите на министъра инцидентът е бил непредвидим. „Инженерите геолози са категорични в това. Напълно внезапен, инцидентен процес е на база на климатични условия, преовлажняване на почвата, обилните валежи и снеготопене. Тук не коментираме човешка грешка. Не коментираме и възможност за превенция, защото превенция може да се прави където има индикация. Появиха се подобни тези или спекулации, но това събитие е инцидентно, не е било предвидимо“, каза той.
Необходимите за укрепване на свлачищно-срутищния процес средства ще бъдат уточнени в понеделник, но се очаква сумата да е не по-малка от 7-8 млн. лв.
„До края на годината ще сме готови. Говорим за тежък терен, тежки климатични условия. Мисля, че септември-октомври ще сме готови с укрепителните мероприятия. До неделя ще сме готови с пробива на новото трасе Орешец - Влахово. Това не е равен терен, а една "козя пътека". Около 1,4 км ще е новото трасе. След това ще се полага трошено-каменна настилка и асфалт. Така, че до 10 дни от днешна дата ще имаме обходен маршрут за 11-те села и за леките автомобили на Мадан, Рудозем, Златоград, Смолян“, заяви Нанков.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Изграждането на обходния път ще струва около 500 000 лева за две ленти до асфалт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Средствата за укрепване ще се търсят от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. „Държавен орган ще кандидатства пред държавна комисия и аз не виждам причина да не бъдем одобрени“, посочи министърът.
Той също призова жителите на околните 11 села да бъдат търпеливи и да се въздържат от преминаване през скалите.
Попитан защо ги призовава да не преминават през там, след като той самият е застанал под скалите, Нанков отговори: „Доц. Стойнев да извади картата на свлачището. Ще видите, че проблемният участък свършва на ската, под който сме в момента“.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Преди десетина дни свлачището затвори второкласния път, свързващ Смолян с Мадан, Рудозем и Златоград. Според експертите то заема територия от 20-25 км и все още е активно.
Падналата огромна скална маса на пътя не може да се разчиства, защото ако се премахне, ще се отчупят и скалите нагоре по ската, които тя подпира. Горе има пукнатини, широки по 50-60 см и дълбоки 4-5 метра.
„Ние сме на мнение, че не трябва да разчистваме, защото вътре в свлачищното тяло има процеси на движение все още. Тези процеси бавно затихват, но ако ние тръгнем с агресивни действия по разчистването, рискуваме този пакет, който се е откъснал на около 20 метра над свлачищния отсек, да тръгне и тогава нещата могат да бъдат по-фатални за самия път“, коментира доц. Стефчо Стойнев – шеф на катедра „Хидрология и инженерна геология“ в МГУ. Той е ръководител на междуведомствената работна група, която трябва в понеделник пред АПИ да докладва своето становище и да предложи мерки за справяне с проблема.