Може ли количка да отговаря на въпросите ни, а мобилно приложение да изготвя за нас рецепти и хранителни режими? Група ученици от технологичното училище "Електронни системи" (ТУЕС) към Техническия университет – София доказаха, че може. Именно техните проекти с имена Tupal car и DishEat спечелиха специалните награди на Yettel по време на тазгодишното седмо издание на ТУЕС Фест 2024.
Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e
Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e
В рамките на два дни събитието събра над 6000 посетители. Общо 345 ученици представиха 147 проекта, като демонстрираха креативност и иновативно мислене. Организиран от ученици за ученици, фестивалът даде възможност на посетителите да се запознаят с образователния модел на училището и връзката му с ИТ и технологичния бизнес.
Yettel бе един от партньорите на феста, като представители на телекома бяха част от журито, оценяващо проектите. Със специална награда операторът отличи именно Tupal car и DishEat. И двата проекта са разработени от ученици в 10-и и 11-и клас от ТУЕС и отразяват идеите на младото поколение за бъдеще, в което количките могат да говорят, а приложения изготвят за нас хранителни режими.
Точно това представляват отличените от Yettel проекти. Tupal car е количка, която може да отговаря на въпроси и се управлява изцяло с жестове. DishEat пък е приложение, което генерира рецепти и хранителни режими с помощта на AI и дори само чрез снимка на наличните продукти или конкретното ястие. За допълнително улеснение, потребителите могат да поръчват и необходимите продукти директно от него.
Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)
Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
Като част от партньорството си с ТУЕС Фест 2024, Yettel отвори вратите си и за ученици от технологичното училище и тяхната видео поредица „Secrets from the kitchen“. В специално видео младите таланти се срещнаха с експерти от дирекция „Техническа стратегия и инженеринг“, които им разказаха какво означава да отговаряш за мрежата на един телеком. От своя страна представителите на Yettel се върнаха отново в класната стая – те гостуваха на учениците от ТУЕС, които ги предизвикаха със задача в областта на компютърните мрежи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel ще зарадва футболните фенове със супер награди
Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник
През последните две години телекомът активно си партнира с ТУЕС като част от ангажимента си да подкрепя развитието на младите таланти и техните смели идеи за дигитално бъдеще. Това компанията постига и с младежките си програми – от стажантската програма Hub by Yettel за студенти и млади специалисти, до програмите „Втора смяна“ и Yettel Teen Academy, насочени към деца и близки на служители от 5-и до 12-и клас и тяхното кариерно ориентиране.